Rozpoczęły się uroczystości 90. rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski

Uroczystą sesję otworzył przewodniczący sejmiku Andrzej Gościniak - dając znak laską marszałkowską należącą do pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego.



Marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz powiedział, że mimo iż historia Śląska jest pogmatwana w związku m.in. z okresem przynależności do Niemiec - co budzi "niepotrzebne emocje", to "Ślązacy ciągle czuli się Polakami", "Śląsk jest i pozostaje mocny".



Przed sesją marszałek powiedział dziennikarzom, że jest to niezwykle uroczysty dzień dla śląskiej ziemi. "To wielki dzień dla wszystkich mieszkańców regionu, bardzo cieszymy się, że od 90 lat z małymi przerwami możemy tutaj na Górnym Śląsku mówić naszym ojczystym polskim językiem i cieszyć się z polskiej państwowości" - powiedział.



Dodał, że pozycja Śląska jest silna i mimo wielu różnych komentarzy na temat regionu płynących z kraju, o randze tych uroczystości może świadczyć fakt, że udział w nich biorą prezydent Bronisław Komorowski oraz premier Donald Tusk.



Z udziałem prezydenta na placu Sejmu Śląskiego odbędzie się ceremonia wojskowa, a następnie będzie można zobaczyć inscenizację wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic w 1922 roku, przygotowaną przez artystów Teatru Śląskiego i ułanów z Grupy Rekonstrukcyjnej z Niepołomic. Ten punkt programu zakończą defilada, występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i wspólne zdjęcie uczestników uroczystości. Później z galowym koncertem wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Na pobliskim placu Bolesława Chrobrego zaplanowano też piknik rodzinny - już od przedpołudnia na dzieci czekać będą karuzele i stoiska spożywcze.



Do Katowic ma też przyjechać premier Donald Tusk, który złoży kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.



Rocznicowe uroczystości potrwają do niedzieli. (PAP)



kon/ ktp/ mtb/ son/ bk/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17