Rozpoczęła się konserwacja zabytkowego „Dziejopisu Żywieckiego”

„Dziejopis Żywiecki" jest unikatowym dokumentem barokowym, napisanym w języku polskim. To rękopis. Komoniecki opisał w nim historię Żywca i okolic w latach 1400-1728.



Monika Adamik-Holicz z Muzeum Miejskiego w Żywcu, w którego zbiorach są oba cenne zabytki, poinformowała, że księgi dotychczas nie były gruntownie konserwowane. Specjaliści obecnie przeprowadzą między innymi ich dezynfekcję, odczyszczenie i odkwaszanie. Księgi zostaną także wzmocnienie strukturalne. Uzupełnione zostaną ubytki i zakonserwowana oprawa wraz z wymianą lub uzupełnieniem elementów zniszczonych lub brakujących. Wykonane zostaną także specjalne pudła ochronne, w których zabytki będą przechowywane.



Konserwacja potrwa do grudnia. Monika Adamik-Holicz powiedziała, że rękopisy po powrocie z Cieszyna będą przez dwa miesiące prezentowane na wystawie stałej w żywieckim muzeum. Wydarzeniu będzie towarzyszyła konferencja naukowa na temat „Dziejopisu”. Potem – zgodnie z zaleceniem konserwatorów – oba oprawne rękopisy powrócą do magazynu. „Są bardzo cenne, a wystawienie ich na działanie światła dziennego, zmiennej temperatury, czy wilgotności, jest szkodliwe” - dodała.



Monika Adamik-Holicz powiedziała, że konserwacja jest finansowana z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety, funduszy nie starczyło, aby specjaliści zajęli się również drugim z istniejących brudnopisów. Na szczęście zachował się w lepszym stanie niż ten, który trafił do pracowni konserwatorskiej.



Andrzej Komoniecki urodził się w 1658 roku w Żywcu. W wieku 29 lat został burmistrzem miasta, a dwa lata później wójtem. Urząd sprawował przez 40 lat. Zmarł w 1729 roku. Cennym spadkiem po nim jest „Dziejopis Żywiecki”. (PAP)



szf/ abe/




Dyskusja na dany temat:


  • daro napisał:

    [quote:0ddbb790c0] Niestety, funduszy nie starczyło, aby specjaliści zajęli się również drugim z istniejących brudnopisów. Na szczęście zachował się w lepszym stanie niż ten, który trafił do pracowni konserwatorskiej. [/quote:0ddbb790c0] A czy Ci specjaliści nie mogli by dokonać konserwacji, że tak powiem społecznie :wink: :wink: :wink: za " free " Też pracuję przy obiektach zabytkowych i czasami się zdarza, że wykonuję część prac gratis :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17