Rozpoczął się rejs pamięci gen. Mariusza Zaruskiego

"Ideą rejsu jest uczczenie pamięci gen. Mariusza Zaruskiego, w okresie międzywojennym prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego, kapitana żaglowca +Zawisza Czarny+, twórcy polskiego żeglarstwa morskiego. Trasa rejsu liczy ponad 900 km i biegnie z okolic Czarnobyla do Chersonia. Po drodze planowane są spotkania załóg miejscową z Polonią, zwiedzanie, udział uroczystościach z okazji święta narodowego Ukrainy oraz w regatach z okazji święta Chersonia. To pierwsza tego typu inicjatywa, więc uczestniczy w niej tylko pięć polskich jachtów, ale zależy nam by była ona kontynuowana, zwłaszcza z licznym udziałem młodzieży" - opowiadał PAP we wtorek rzecznik rejsu, członek Zarządu Głównego Polskiego Związku Żeglarskiego Stanisław Latek.



W tym roku minęła 70. rocznica śmierci gen. Mariusza Zaruskiego, twórcy polskiego żeglarstwa morskiego i kapitana harcerskiego żaglowca "Zawisza Czarny". Zaruski stworzył także Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Zakopanem, był prekursorem narciarstwa wysokogórskiego w Tatrach, współtwórcą polskiego taternictwa i skautingu, pisarzem, poetą i malarzem, a także w okresie międzywojennym adiutantem generalnym prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Aresztowany po 17 września 1939 r. przez NKWD został osadzony w więzieniu w Chersoniu, gdzie zmarł 8 kwietnia 1941 r.



W kwietniu w Chersoniu odbyły się uroczystości poświęcone gen. Zaruskiemu. Jego pamięć uczczono mszą św. oraz złożeniem wieńców przed poświęconą mu tablicą oraz na cmentarzu w miejscu domniemanego pochówku generała. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, władz ukraińskich oraz mieszkańcy i członkowie Polonii.



Głównym organizatorem rejsu pamięci gen. Mariusza Zaruskiego jest Polski Związek Żeglarski przy udziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Podróż - najpierw lądową - żeglarze rozpoczęli 5 sierpnia w Nieporęcie nad Zalewem Zegrzyńskim, skąd załogi i jachty przetransportowano w okolice Czarnobyla. Stamtąd rozpoczęła się właściwa część rejsu, którego uczestnicy po drodze będą zawijać do portów m.in. w Kijowie, Dniepropietrowsku i Zaporożu. 24 sierpnia żeglarze wezmą udział w uroczystym apelu jachtów z okazji święta niepodległości Ukrainy, a 18 września będą uczestniczyć w regatach z okazji Dni Chersonia o puchar ufundowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, który objął patronatem obchody 70. rocznicy śmierci gen. Zaruskiego.



Powrót uczestników rejsu do kraju jest planowany na 27 września. (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17