Rotfeld: Centrum powinno służyć zasklepianiu niezagojonych ran

Rotfeld wziął udział w I Polsko-Rosyjskim Kongresie Mediów we Wrocławiu.



W rozmowie z PAP przypomniał, że inicjatywa utworzenia Centrów Dialogu i Porozumienia w Polsce i Rosji zrodziła się w Grupie ds. Trudnych, której on przewodniczył z polskiej strony. Tłumaczył, że chodziło o to, aby stworzyć instytucję, która utrwali dorobek Grupy i przyczyni się do kontynuacji dialogu pomiędzy obu narodami.



Jak mówił, oryginalność tego pomysłu polega na tym, że Centra będą dwa: w Warszawie i Moskwie. Mają być one całkowicie autonomiczne, ze wspólną, międzynarodową radą nadającą jej spójny program. Jego zdaniem, bardzo ważne jest, aby projekty realizowane zarówno w Polsce, jak i w Rosji były ze sobą kompatybilne.



Rotfeld uważa, że polskie i rosyjskie społeczeństwa coraz mniej się rozumieją, dlatego tym bardziej istotne jest stworzenie kanałów, które odwróciłyby ten proces. Dobrym pomysłem na przezwyciężenie tego, jest np. tłumaczenie na język rosyjski polskiej literatury i odwrotnie.



Do lepszego zrozumienia, potrzebna jest także wymiana młodzieży. "Jeśli pojednanie ma nastąpić, to nowe pokolenie musi to rozumieć" - ocenił.



Według Rotfelda, w stosunkach polsko-rosyjskich jest wciąż ogromna liczba niewyjaśnionych, zafałszowanych, zakłamanych spraw wymagających wyjaśnienia. Jak mówił, nie jest to tylko sprawa zbrodni katyńskiej. "Centrum powinno stworzyć regularny program wyjaśniania takich spraw, żeby one nie były niezagojoną raną, tylko by one się zasklepiały na bazie prawdy" - zaznaczył.



Podkreślił, że część polskiego społeczeństwa jest przekonana o tym, że Polacy i Rosjanie skazani są na wieczną wrogość, ale jest także część gotowa wyciągnąć rękę do Rosjan.



Przyznał, że wprawdzie proces zrozumienia będzie trwał długo, ale ważne jest, by wśród naszych narodów gorsze czasy zostały zastąpione przez lepsze. "W Polsce jest ogromna część społeczeństwa i elit, które mają zapotrzebowanie na prawdę" - uważa były szef polskiej dyplomacji. Jego zdaniem, takim ludziom zależy na tym, by stosunki z Rosjanami były kształtowane jak z normalnym innym państwem.



Zdaniem Rotfelda, tak długo jak Rosja nie będzie traktowała Polski jako równoprawnego podmiotu, stosunki między naszymi krajami nie będą normalne. Przekonywał jednak, że to się zmienia. Podkreślił, że Rosjanie postrzegają nasz kraj jako ważne państwo w regionie. "Polska nie jest mocarstwem i nie zabiega o status mocarstwa, ale chce być traktowana normalnie i oferuje Rosji też normalne traktowanie" - powiedział. (PAP)



joko/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17