Rosja: rocznica zwycięstwa nad komunistycznymi puczem z 1991 roku

W niedzielę przypada 21. rocznica puczu Giennadija Janajewa, który - w intencji organizatorów - miał powstrzymać dezintegrację ZSRR, a w konsekwencji doprowadził do jego rozpadu.



Ludzie składają kwiaty przed znajdującą się tam stelą upamiętniającą obrońców demokracji. Jest ona usytuowana nad tunelem, w którym w nocy z 20 na 21 sierpnia 1991 roku, gdy wojska puczystów podjęły próbę szturmu na Biały Dom, zginęli trzej mieszkańcy Moskwy - Władimir Usow, Ilja Kriczewski i Dmitrij Komar.



Biały Dom, który wówczas był siedzibą władz Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (RFSRR), a dziś jest rezydencją rządu Federacji Rosyjskiej, był głównym punktem oporu przeciwko puczystom. To tam mieścił się sztab prezydenta RFSRR Borysa Jelcyna, wokół którego skupiły się siły broniące demokracji.



Wieczorem przed Białym Domem odbędzie się manifestacja sił demokratycznych, organizowana między innymi przez Republikańską Partię Rosji-Parnas, partię Jabłoko, stowarzyszenie Memoriał, Moskiewską Grupę Helsińską i Ligę Wyborców.



Podczas uroczystości na skrzyżowaniu Nowego Arbatu i Sadowego Kolca zatrzymana została młoda kobieta, która paradowała tam w kolorowej kominiarce, chcąc w ten sposób wyrazić solidarność z trzema członkiniami feministycznej grupy punkrockowej Pussy Riot, skazanymi w piątek przez sąd w Moskwie na dwa lata łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w prawosławnej świątyni.



22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 24-letnia Maria Alochina i 29-letnia Jekatierina Samucewicz zostały uznane winne "chuligaństwa motywowanego nienawiścią religijną". W ten sposób sąd zakwalifikował ich akcję z 21 lutego, kiedy w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina".



Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)



mal/ fit/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17