Rewolucyjne odkrycie w dziedzinie historii bielizny osobistej

Eksperci od mody sądzili dotąd, że era staników nastała dopiero wtedy, gdy kobiety przestały nosić gorsety - pisze Associated Press.Jednak naukowcy odnaleźli w średniowiecznym zamku Lemberg w Tyrolu cztery lniane biustonosze, które "wyglądają dokładnie jak współczesna bielizna" - powiedziała specjalistka od spraw mody Hilary Davidson.Lnianą bieliznę odkopano wprawdzie w 2008 roku, ale badania obiektów i ustalanie ich wieku zajęły nieco czasu, a informacja ta "pozostawała w kręgach akademickich" do niedawna i trafiła do mediów dopiero po opublikowaniu artykułu w Magazynie Historycznym BBC - pisze Reuters."Nie mogliśmy w to uwierzyć - powiedziała archeolożka z Uniwersytetu w Innsbrucku Beatrix Nutz. - Z tego, co wiedzieliśmy nie było w XV wieku bielizny typu biustonosz". Staniki były dekorowane haftami i koronkami dla "przyjemności adoratorów" - precyzuje agencja AP. (PAP)fit/ ap/ tot/
Dyskusja na dany temat:


  • Robert05 napisał:

    [quote="IOH BOT"][quote:6dc9c4ce3b]Eksperci od mody sądzili dotąd, że era staników nastała dopiero wtedy, gdy kobiety przestały nosić gorsety - pisze Associated Press.[/quote:6dc9c4ce3b]Witam, inni "eksperci od mody" udowodnili, że biustonosze były używane również w starożytność. Pozdrawiam.Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17