Przyznano nagrody "Przeglądu Wschodniego" za rok 2011

Historyk z Uniwersytetu Gdańskiego Arkadiusz Janicki został uhonorowany w kategorii "Dzieła krajowe" za publikację "Kurlandia w latach 1795-1915. Z dziejów guberni i jej polskiej mniejszości".W tej samej kategorii nagrodzono także historyka z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Łukasza Adamskiego za wydawnictwo "Nacjonalista postępowy. Mychajło Hruszewski i jego poglądy na Polskę i Polaków".W kategorii "Dzieła Zagraniczne" nagrodę otrzymał rosyjski historyk, były dyrektor Archiwów Państwowych Federacji Rosyjskiej Rudolf Pichoja za "Historię władzy w Związku Radzieckim 1945-1991".Nagroda im. Aleksandra Gieysztora została także pośmiertnie przyznana byłemu sekretarzowi Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzejowi Przewoźnikowi.Podczas wręczenia nagród, które odbędzie się w sobotę w stołecznym Pałacu Potockich, nagroda specjalna "Przeglądu Wschodniego" zostanie wręczona również historykowi, dyrektorowi Instytutu Studiów Politycznych PAN prof. Wojciechowi Materskimu za "całokształt badań i twórczości naukowej".Nagrody Przeglądu Wschodniego przyznało jury w składzie: Olga Iwaniak, Adolf Juzwenko, Andrzej Krzysztof Kunert, Jan Malicki, Stanisław Mossakowski, Elżbieta Smułkowa i Leszek Zasztowt."Przegląd Wschodni" to powstałe w 1991 r. czasopismo niezależne wydawane we współpracy ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego; jest to kwartalnik naukowy poświęcony dziejom Europy Wschodniej, historii i współczesności Polaków mieszkających na Wschodzie oraz związkom Polski i Polaków z Europą Wschodnią i innymi narodami regionu. (PAP)akn/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17