"Przelot nad zdobytym miastem" - oryginalny film o Warszawie

Do niedzieli dokument będzie prezentowany w stołecznym Domu Spotkań z Historią.



Film pokazuje obraz Warszawy zarejestrowany przez niemieckiego operatora z samolotu Luftwaffe, który 28 września 1939 r. leciał nad zdobytą stolicą Polski.



"Ten film to ostatnie spojrzenie na przedwojenną Warszawę" - podkreślił w rozmowie z PAP jeden z autorów dokumentu, Krzysztof Jaszczyński.



Niemiecki materiał filmowy nakręcony przez operatora z samolotu Luftwaffe trafił po wojnie do Archiwów Narodowych USA (National Archives and Records Administration), które w wersji cyfrowej zamieściły go na swojej stronie internetowej. Stamtąd materiał pozyskali, a następnie poddali własnej obróbce autorzy dokumentu "Przelot nad zdobytym miastem".



Autorem jego scenariusza jest varsavianista Krzysztof Jaszczyński, a reżyserem filmu i autorem muzyki do niego Andrzej Kałuszko. Dzięki dokonanej przez Polaków obróbce cyfrowej, polegającej m.in. na spowolnieniu akcji i wyeliminowaniu wstrząsów, i dodaniu opisów objaśniających, nad jakim obszarem miasta przelatuje w danej chwili samolot, widz może łatwo zidentyfikować warszawskie miejsca i obiekty, z których ponad 80 proc. już nie istnieje.



"W filmie zobaczyć można np. obszar, na którym obecnie znajdują się Plac Defilad i Pałac Kultury i Nauki. Przed wojną w tym miejscu była bardzo gęsta zabudowa miejska, stały tam czynszowe kamienice z podwórkami-studniami. Zobaczyć można też m.in. baraki dla bezdomnych na Żoliborzu" - opowiadał PAP Jaszczyński.



Film "Przelot nad zdobytym miastem" trwa 22 minuty. W Domu Spotkań z Historią można go oglądać codziennie, aż do niedzieli. Każdego dnia projekcje organizowane są kilkakrotnie. Ich szczegółowy plan jest dostępny na stronie internetowej www.dsh.waw.pl. (PAP)



jp/ ls/




Dyskusja na dany temat:


  • Kolicki napisał:

    No, to mam coś do nadrobienia.

  • WERTTREW napisał:

    W ramach corocznego spotkania mojego forum w ostatnią sobotę mieliśmy okazję oglądnąć ten film (bez stresu i ścisku i przy :beer: ), bo tak szczęśliwie się składa, że jeden z jego twórców - Krzysiek Jaszczyński - należy do grona stroroomowiczów. Kilka obrazków z tego spotkania (dwa ostanie związane z tytułowym filmem najsilniej): [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/832/nowy2zo.jpg/][img:a9b686e5d6]http://img832.imageshack.us/img832/354/nowy2zo.jpg[/img:a9b686e5d6][/URL]

  • Kolicki napisał:

    Film jest dostępny na: http://www.tvp.pl/warszawa/publicystyka/wywiad-kuriera/wideo/andrzej-kaluszko-krzysztof-jaszczynski-04022012/6415518 A skoro już jesteśmy w temacie to czy ktoś wie kiedy ma się ukazać http://www.warszawa1935.pl/ ?



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17