97 projektów otrzymało dodacje w konkursie MHP „Patriotyzm Jutra”

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro przypomniał, że "Patriotyzm Jutra" to program, w ramach którego przyznawane są granty dla organizacji pozarządowych oraz samorządowych instytucji kultury, na realizację programów związanych z upamiętnieniem ważnych historycznych wydarzeń, problemów, postaci. Projekty edukacyjne mają zachęcać w niebanalny sposób do poznawania polskiej historii.



"Te projekty mają w nowej formie pokazywać historię, mówić w nowy sposób o patriotyzmie. Mówiąc +nowy sposób+ mam na myśli różnego rodzaju formy aktywności, w których używa się nowoczesnych mediów. Jest np. segment wniosków, które poświęcone są rejestrowaniu materiałów na nowoczesnych nośnikach - część grantów udzielamy więc np. na rejestrację wideo opowieści świadków historii" - powiedział PAP Kostro.



"Patriotyzm Jutra" jest adresowany do różnych organizacji i rozmaitych środowisk. "Korzystają z niego zarówno tak znane, zasłużone instytucje jak np. Karta, ale też - bardzo często - lokalne, małe stowarzyszenia, prowincjonalne biblioteki czy domy kultury, których nie stać na organizację np. interesujących gier edukacyjnych, a dzięki tym pieniądzom mogą sobie pozwolić na zorganizowanie tego typu atrakcyjnej działalności" - zwrócił uwagę dyrektor Muzeum Historii Polski.



W tym roku zainteresowanie konkursem było rekordowe - w elektronicznym systemie naboru wniosków utworzono ponad 1400 kont, złożono blisko 700 wniosków, z czego 675 spełniło kryteria formalne. „Szansę na dotację miały m.in. inicjatywy związane z zachowywaniem pamięci o przeszłości - ochrona archiwaliów, digitalizacja źródeł i projekty historii mówionej” – powiedziała PAP koordynatorka konkursu Maria Więckowska.



Konkursowe jury wybrało 97 inicjatyw, między które rozdzieliło dofinansowanie wynoszące łącznie 2 mln złotych.



Najwyższe dotacje – po 40 tys. zł - przyznano projektom: „Encyklopedia Solidarności – relacje świadków historii” Stowarzyszenia Pokolenie, „Moja wieś, moje dziedzictwo” Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz „Armia Andersa” realizowanemu przez Fundację Kresy-Syberia. Wśród wyróżnionych inicjatyw znalazły się również propozycje gier miejskich, warsztatów edukacyjnych, stron i serwisów internetowych, wystaw oraz projekty wydawnicze.



W roku ubiegłym dzięki dotacjom realizowano filmy, wydawano książki, organizowano konferencje, konkursy, wystawy, warsztaty edukacyjne i projekty badawcze. (PAP)



wmk/ agz/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17