Prof. Norman Davies laureatem Nagrody im. Gieysztora

Nagroda im. Profesora Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Kronenberga od roku 2000. Patron tego wyróżnienia był prezesem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Fundacji Kronenberga, wybitnym polskim humanistą o międzynarodowej sławie. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.



Tegorocznym laureatem nagrody im. prof. Gieysztora został brytyjski historyk Norman Davies. Norman Davies urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oxfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej ("Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920", Londyn 1972). Praca ta została wydana w Polsce w tzw. drugim obiegu dopiero po kilkunastu latach (Znak 1997).



Przez lata związany z School of Slavonic and East European Studies przy uniwersytecie w Londynie, Davies wykładał też na najważniejszych światowych uniwersytetach: Cambridge, Columbii, McGill, Hokkaido, Stanfordzie, Harvardzie, w Adelajdzie i Oksfordzie. Od 1997 roku jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Historycznego. Obecnie jako profesor emeritius Uniwersytetu w Oxfordzie poświęca swój czas na pisanie książek. W twórczości Daviesa Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: "Boże igrzysko" (Historia Polski w dwóch tomach), "Serce Europy" (Krótka Historia Polski), "Europa", "Mikrokosmos" (historia Wrocławia) czy "Powstanie'44" (o Powstaniu Warszawskim).



Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora jest powszechnie uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w tej dziedzinie. Jej wysokość wynosi 50 tys. zł. Kandydatów do Nagrody zgłaszać mogą członkowie Kapituły, laureaci poprzednich edycji Nagrody oraz instytucje Kultury - państwowe, samorządowe bądź pozarządowe. Laureatów wybiera Kapituła, obradująca pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda. W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz trzynasty przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga, która działa przy banku Citi Handlowy. (PAP)



aszw/ ls/




Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    Nader płodny i irytująco niedokładny profesor Davies. Unikam jego "dzieł" jak ognia. To co do tej pory przeczytałem uważam za stratę czasu i pieniędzy. Ot historyk dla mas, tyle że ciemnych i nie obytych w historii.

  • Monsun napisał:

    Jestem tego samego zdania. Ostatnio przerabiałem jego dwa tomy "Europy" i było strasznie dużo błędów. Po "Europie" i jeszcze jednym jego "dziele", którego przeczytałem raptem kilka stron, bo nie dało się czytać (chyba tłumacz pokpił sprawę), obiecałem sobie, że już żądnej innego książki autorstwa Davis'a nie wezmę do ręki. Zastanawiam się, czym kierowały się osoby mianując go do tej nagrody? Pozdrawiam Monsun

  • seth napisał:

    Monsun; [quote:bb2b5501ac]Zastanawiam się, czym kierowały się osoby mianując go do tej nagrody? [/quote:bb2b5501ac] Klucz jest prosty. Przecież to Amerykanin którego zachwyciła historia Polski, a do tego błyszczy wszechstronną wiedzą której nie posiada. Najbardziej chwalą go ci, co o historii wiedzą tylko co on, czyli ogólnie niewiele :nigdy: I na naszym forum znajdziemy jego apologetów, którzy chętnie powołują się na te bezwartościowe tomiska :kciukd:

  • czarny olek napisał:

    [quote:2d97a05ef8="seth"] Przecież to Amerykanin którego zachwyciła historia Polski,[/quote:2d97a05ef8] Walijczyk Sethcie :wink:

  • seth napisał:

    czarny olek; [quote:bb3fd73091]Walijczyk Sethcie[/quote:bb3fd73091] Upsss.....Whatever :lol: Jest moda na tego pana i on produkuje i produkuje grube tomicha tyczące każdej epoki. Na naszym forum też mamy takich omnibusów, znawców każdego okresu historycznego, co to niby nic nie wiedzą, palą głupa, a wszędzie ich pełno :lol: :lol: :lol: Tylko kiedy przychodzi do konkretów jest podobnie jak z Davisem, masa dziecinnych błędów, brak głębszej wiedzy i w ogóle żenujące dno.

  • Ponury napisał:

    Czepiacie się faceta. Bardzo przyczynił się do spopularyzowania historii Polski. A jego "Powstanie`44" czyta się jak dobry kryminał... Każdy popełnia błędy.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17