Prezydent wziął udział w pokazie filmu "80 milionów"

Film "80 milionów" Waldemara Krzystka opowiada o sensacyjnej historii pieniędzy należących do dolnośląskiej Solidarności, które zostały wypłacone z banku tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Scenariusz jest inspirowany autentycznymi wydarzeniami. Bohaterowie filmu wzorowani są na działaczach dolnośląskiej Solidarności - Władysławie Frasyniuku, Piotrze Bednarzu, Józefie Piniorze i Stanisławie Huskowskim.



"Cieszę się, że mogę obejrzeć ten film razem z młodzieżą szkolną i moimi przyjaciółmi. Cieszę się, że powstał film o ludziach nie tylko dzielnych, ale też bardzo fajnych, i o tragicznym, ale niesłychanie ciekawym okresie. Co tu dużo gadać: ten okres jest wspaniały także dlatego, że był to czas, kiedy sami byliśmy młodzi" - powiedział przed pokazem Bronisław Komorowski zwracając się do obecnych na sali Józefa Piniora i Stanisława Huskowskiego.



"Chciałbym, żeby z tego wspólnego obejrzenia filmu wynikało jak najwięcej w zakresie wiedzy dla następnego pokolenia o tym trudnym okresie, ale żeby wyniknęło także coś więcej - mianowicie przekonanie, że każdy okres, nawet najtrudniejszy, jest próbą dla ludzi odważnych, kreatywnych, ludzi z pomysłami, z poczuciem odpowiedzialności, a czasami i z poczuciem humoru" - zaznaczył prezydent.



"Dziękuję za to, że film powstał, i życzę całemu następnemu pokoleniu, w tym także moim dzieciom, aby od tej pory czerpały wiedzę o PRL-u nie tylko z filmów Barei, które zawsze stawiały mnie w sytuacji podejrzanego, że w barze mlecznym też jadłem z tej miski przybitej gwoździem do blatu stołu" - żartował Komorowski.



"Ten wspaniały film jest optymistyczny, ponieważ pokazuje, że nawet w najtrudniejszym okresie można wygrywać, zachowywać się przyzwoicie i można żyć niesłychanie ciekawie" - zauważył prezydent.



Podczas specjalnego pokazu w warszawskim kinie Kultura, który odbył się w przededniu 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, oprócz uczniów warszawskich szkół obecny był także reżyser filmu, producenci Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek oraz aktorzy: Olga Frycz, Maciej Makowski, Krzysztof Czeczot i Piotr Głowacki.(PAP)



jmy/ zig/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17