Prezydent Katowic odpowiedział na akcję RAŚ ws. dziedzictwa poprzemysłowego

Uszok odpowiedział w ten sposób na czwartkowy happening Ruchu nawiązujący do losu dawnej huty cynku w dzielnicy Szopienice. Działacze i sympatycy Ruchu chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na niszczejące dziedzictwo przemysłowe regionu. Zdaniem Uszoka to Gorzelik, jako przedstawiciel regionalnych władz, powinien być ostatecznym adresatem przesyłki.



W czwartek grupa członków i sympatyków RAŚ przeszła z katowickiego Rynku ulicami 3 Maja i Wawelską przed urząd miasta na ul. Młyńskiej. Na czele pochodu trzymano transparent: "Miasto Katowice grabarzem dziedzictwa cynku". Niesioną za nim cynkową trumnę – nawiązującą do przypadającej w czwartek 150. rocznicy urodzin byłego dyrektora huty cynku Anthona Uthemanna - złożono przed urzędem miasta wraz ze zniczami i wieńcem.



Członkowi i sympatycy RAŚ przekonywali, że los nieszczejących zabytkowych obiektów dawnej Huty Uthemanna obrazuje troskę władz Katowic, ale też innych miast regionu, o unikalne, niszczejące zabytki.



W przesłanym następnego dnia mediom liście otwartym do Gorzelika prezydent Katowic wymienił m.in. przedsięwzięcia rewitalizacyjne przestrzeni poprzemysłowych przeprowadzone lub prowadzone przez władze tego miasta, a także władze regionu.



Wskazał m.in. na działania i inwestycje w tworzonym właśnie Kwartale Kultury, gdzie nowe siedziby Muzeum Śląskiego czy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia powstają w sąsiedztwie remontowanych i adaptowanych obiektów dawnej kopalni Katowice. Przypomniał o trwającej od lat renowacji zabytkowego osiedla Nikiszowiec, wpisanego w 2010 r. na listę Pomników Historii RP czy o swoich działaniach na rzecz rewitalizacji pozostałej, zabytkowej części górniczego osiedla Giszowiec.



Zwracając się do Gorzelika Uszoka napisał, że oczekuje od niego przedstawienia „konkretnych efektów finansowego zaangażowania i swojej działalności na rzecz ratowania dziedzictwa przemysłowego w naszym mieście”.



„Wśród nich za najcenniejszą uznałbym deklarację, związaną z działaniami podejmowanymi na rzecz rewitalizacji przestrzeni po dawnej hucie Uthemanna, w tym szczególnie w kontekście planów, skutkujących powstaniem Śląskiego Centrum Nauki” – wskazał prezydent.



Podkreślił, że jako członek zarządu woj. śląskiego Gorzelik ma „realny wpływ na wszystkie plany rewitalizacyjne obejmujące nasz region”. „Dobra wola Miasta wyrażona była wielokrotnie już wcześniej, m.in. w piśmie skierowanym 11 października 2011 r. do marszałka woj. śląskiego, w którym była mowa o gotowości podjęcia współpracy w zakresie ochrony pozostałości zabudowań dawnej Huty Cynku wraz z wpisanym do rejestru zabytków woj. śląskiego obiektem hali walcarek” – zaznaczył Uszok.



Na terenie dawnej Huty Uthemanna istnieją dotąd trzy wartościowe obiekty. W należącym do prywatnego właściciela zabytkowym budynku dyrekcji w listopadzie ub. roku wybuchł pożar. Ogień strawił m.in. dach z charakterystyczną wieżyczką z zegarem i dzwonem. W zniszczonym budynku dawnej walcowni - jedynym obiekcie, w którym zachowała się część oryginalnego wyposażenia - regionalni społecznicy widzieliby Muzeum Hutnictwa Cynku. Przejęcia obiektu w ubiegłym roku odmówiło jednak miasto. Do rejestru zabytków wpisana jest jeszcze pobliska wieża ciśnień, jednak również ona popada w coraz większą ruinę



W czwartek przedstawiciele RAŚ przypominali m.in., że od końca ubiegłego prowadzą kampanię na rzecz umieszczenia planowanego Śląskiego Centrum Nauki na terenie dawnej Huty Uthemanna lub w bytomskiej Elektrociepłowni Szombierki.(PAP)



mtb/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17