Prezes Związku Sybiraków apeluje do historyków

Tadeusz Chwiedź mówił o tym w czasie XI Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Przypomniał, że Związek przyjmuje - na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego z 1994 roku i badań komisji historycznej organizacji - iż na zesłanie wywieziono ok. 1,35 mln osób.



Historycy przywołują jednak inne niż Sybiracy dane. Np. na podstawie różnych źródeł sowieckich, które były przedstawiane w Białymstoku w 2007 r. przed siódmą edycją Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, oceniano, że w latach 1939-41 represje sowieckie dotknęły niespełna 500 tys. obywateli polskich, z czego 320 tys. to osoby przymusowo wywiezione.



"Po raz kolejny apeluję tu, z tego miejsca, do obecnych na dzisiejszej uroczystości przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych i przedstawicieli Ośrodka KARTA, o powołanie specjalnej komisji w trybie pilnym, do ustalenia w jak najszybszym czasie, na podstawie historycznej analizy i coraz większy dostęp do archiwalnych dokumentów, tych danych" - mówił Chwiedź.



Z podobnym apelem prezes Związku Sybiraków zwrócił się do historyków także w czasie ubiegłorocznej edycji marszu. Podkreślał, że "jesteśmy to winni młodemu pokoleniu i tego wymaga od nas prawda historyczna".



Obecny na piątkowej uroczystości prezes IPN Łukasz Kamiński powiedział PAP, że w białostockim oddziale IPN pewne prace "już się toczą". "Na pewno jesteśmy otwarci" - zapewnił Kamiński.



Przypomniał, że Instytut w 2009 roku dokonał próby bilansu ofiar zarówno okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej. "Myślę, że to jest dobry punkt wyjścia do dalszych badań, bo nawet w trakcie prac nad tamtą publikacją pojawiły się nowe sygnały ze strony rosyjskiej co do możliwości dodania tu pewnych kategorii" - powiedział PAP prezes Kamiński.



W jego ocenie, rozdźwięk między danymi Związku Sybiraków a badaniami historycznymi związany jest przede wszystkim z tym, że szacunki sięgające ponad miliona osób były robione na wychodźstwie w czasie II wojny światowej. Jak zaznaczył - bez żadnej możliwości weryfikacji.



"Ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że mieliśmy różne kategorie represji. Ta kategoria bezpośrednio deportowanych jest rzeczywiście ograniczona i wymierna. Ale mamy takie kategorie, jak np. wysiedleni z pasa przygranicznego, wysiedleni z terenów planowanych poligonów, mamy skazanych wywożonych też często w głąb Związku Sowieckiego" - dodał Kamiński.



Według niego, należałoby posługiwać się tu szerszą kategorią - "represjonowanych" lub "prześladowanych" przez okupanta sowieckiego. Podał, że jeśli chodzi o deportowanych na Wschód, liczbą "dość precyzyjnie oszacowaną przez historyków", jest ponad 300 tys. osób; jeśli chodzi o osoby, których dotknęły represje, można mówić o ponad milionie osób. (PAP)



rof/ abe/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17