Pozostałości siedliska z epoki brązu odkryte w rezydencji w Anglii

Odkrycia dokonano w rezydencji Anglesey Abbey, położonej w miejscowości Lode w odległości dziewięciu kilometrów na północny wschód od miasta Cambridge, zarządzanej przez organizację użyteczności publicznej National Trust (Powiernictwo Narodowe), która zajmuje się konserwowaniem przyrody i zabytków w Anglii, Walii i Irlandii Północnej.



Naukowcy z Zespołu Archeologicznego Uniwersytetu w Cambridge, prowadzący badania terenu przed rozpoczęciem budowy nowego parkingu dla zwiedzających, odkryli pozostałości niewielkiego siedliska z epoki brązu, w tym fragmenty okrągłych domostw, spichlerza oraz wyrobów ceramicznych.



W starożytnych ziemiankach, pełniących rolę składzików, archeolodzy odnaleźli gliniane naczynia, kości zwierząt oraz osmolone kamienie, które mogły służyć do przygotowywania posiłków. Wszystkie znaleziska pochodzą z okresu od późnej epoki brązu do środkowej epoki żelaza (ok. 1000-100 r. p.n.e.).



Przed rozpoczęciem prac wykopaliskowych naukowcy sądzili, że najstarsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z okresu panowania króla Henryka I (1100-1135 r.), kiedy na początku XII wieku wspólnota mnichów żyjąca według reguły św. Augustyna zbudowała tu klasztor pełniący funkcję szpitala.



Po wygnaniu mnichów w 1535 r. przez króla Henryka VIII budowla przeszła w ok. 1600 r. w prywatne ręce i została przekształcona w letnią rezydencję. Kolejni właściciele wielokrotnie przebudowywali Anglesey Abbey, a ostatni z nich przekazał rezydencję w 1966 r. organizacji National Trust.



Badania nowych znalezisk na stanowisku wykazały, że ludzie osiedlili się w tym miejscu 2000 lat wcześniej, niż dotychczas uważano. (PAP)



jot/ ula/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17