Pozostałości budowli sprzed ponad 1100 lat odkryto w Anglii

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Reading na stanowisku położonym w miejscowości Lyminge w hrabstwie Kent.



Archeolodzy odsłonili pozostałości sali biesiadnej, w której mogło się pomieścić około 60 osób, a także rozmaite anglosaskie klejnoty, zwierzęce kości oraz zniszczoną końską uprząż.



Sale biesiadne tego rodzaju w okresie anglosaskim były zwykle częścią całego kompleksu budowli, wznoszonego z okazji uczt organizowanych w związku z wizytami władcy w różnych częściach królestwa.



Podczas prac odsłonięto też fragmenty fundamentów kolejnej budowli, co sugeruje możliwość odkrycia następnych części kompleksu.



Jak poinformował dr Gabor Thomas, kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku Lyminge, najlepiej zbadanym dotąd znaleziskiem tego typu jest zespół budowli na stanowisku Yeavering w północnej Anglii, pochodzący z czasów średniowiecznego anglosaskiego królestwa Nortumbria, gdzie odsłonięto nawet pozostałości trybuny.



Według naukowców w takich miejscach mogły się też odbywać zgromadzenia ludności zwoływane w celu ogłaszania edyktów królewskich.



Odkrycie dobrze zachowanych pozostałości na stanowisku Lyminge może być szczególnie ważne dla archeologów, gdyż obszar dzisiejszego hrabstwa Kent należał do najsilniejszego królestwa Anglosasów w okresie przedchrześcijańskim.



Zdaniem dr. Thomasa dalsze badania na stanowisku mogą też doprowadzić do zdobycia istotnych informacji o czasach transformacji religijnej od pogaństwa do chrześcijaństwa w Anglii, gdyż w pobliżu znajdują się ruiny wczesnochrześcijańskiego kościoła i klasztoru, badane przez archeologów od 2008 roku. (PAP)



jot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17