Powstanie film o bohaterach Szarych Szeregów

Jak powiedział PAP reżyser filmu Mariusz Malec, „Nasza Historia” będzie się różniła od produkcji wojennych zapowiadanych na najbliższe miesiące. „Dziś wielu kolegów przygotowuje się do filmów traktujących o Powstaniu Warszawskim, zbliża się okrągła rocznica. (...) My dotykamy historii wcześniejszej” – powiedział Malec.



Film "Nasza Historia" będzie opowiadał o bohaterach Szarych Szeregów - Janku "Rudym" Bytnarze, Tadeuszu "Zośce" Zawadzkim i Macieju "Alku" Dawidowskim. Jak powiedział PAP Malec - "Film zaczynamy przed wybuchem wojny i kończymy na wydarzeniach z 1943 roku. Czyli to nie jest historia powstańcza - opowiadamy o bohaterach, których imiona przyjmują bataliony, plutony szaroszeregowe. Oni u nas będą dorastać, a bohaterami staną się w filmie któregoś z kolegów o powstaniu” - dodał.



„Opowiemy o pięknej przyjaźni która łączy tych trzech cudnych chłopaków, o miłości której oni też w jakiś sposób dotykali, choć nie przeczytamy tego na kartach +Kamieni na szaniec+” - mówi Malec. Jak zaznaczył reżyser, scenariusz filmu będzie oparty na relacjach żyjących jeszcze przyjaciół „Alka”, „Rudego” i „Zośki”. „Los na tyle jest łaskawy, że mam okazję rozmawiać, być gościem pani, która była miłością życia Tadeusza Zawadzkiego” – powiedział Malec. Zdaniem reżysera to być może ostatnia taka szansa, by w sali kinowej obok widzów zasiedli świadkowie tamtych wydarzeń.



W filmie udział wezmą m.in. Danuta Stenka i Andrzej Seweryn, którzy zagrają rodziców Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego.



Zdjęcia do filmu mają rozpocząć się w 2013 roku. Nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie miejsc, w których będzie film realizowany. Jak powiedział Malec – „Są takie miasta jak Piotrków Trybunalski, jak Radom, są takie fragmenty Kielc, które nie są zmodernizowane, nie są zdewastowane, które pamiętają okres końca XIX wieku, są idealne dla nas, dla naszego filmu".



W czwartek w budynku dawnego hitlerowskiego więzienia odbył się casting do filmu „Nasza Historia”. Jak przyznał reżyser. „Chcemy, by w tej produkcji, od początku do końca nie było przypadków, dlatego ten casting zorganizowaliśmy w szczególnym miejscu, dotkniętym przez historię tamtych lat”. Kolejny, grudniowy casting w Warszawie ma odbyć się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Producenci filmu szukają aktorów w wieku od 15 do 30 lat.



Wszyscy bohaterowie filmu zginęli w 1943 roku, z rąk nazistów. „Rudy” i „Alek”, tego samego dnia, 30 marca 1943 roku. „Zośka” niecałe pięć miesięcy później.



Mariusz Malec jest reżyserem, dokumentalistą i scenarzystą. Reżyserował m.in. seriale takie jak "M jak Miłość" i "Na dobre i na złe". W 2002, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pjongjangu, otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz do filmu "Człowiek Wózków".(PAP)



mjk/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17