Powstał portal o pierwszym transporcie Polaków do Auschwitz

Jan Parcer ze stowarzyszenia powiedział, że portal jest hołdem złożonym polskim więźniom z pierwszego transportu. Jest też przypomnieniem, że wraz z ich deportacją do Auschwitz 14 czerwca 1940 roku zaczął funkcjonować obóz i rozpoczęła się gehenna około 150 tysięcy Polaków. Około 75 tysięcy zginęło.



Portal został uruchomiony z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Znalazły się na nim przede wszystkim nazwiska wszystkich 728 więźniów pierwszego transportu wraz z krótką wzmianką o wojennych losach, a także zachowane zdjęcia. Portal przybliża także uroczystości Narodowego Dnia, które przypadną we wtorek, w 71. rocznica pierwszego transportu.



Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich przez wiele lat zabiegało, by 14 czerwca stał się Dniem Pamięci o Polskich Ofiarach Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Ostatecznie w czerwcu 2006 roku Sejm ustanowił święto, choć z proponowanej nazwy zniknęło słowo „Polskich”. Chrześcijańskie Stowarzyszenie powstało w 1998 roku. Skupia byłych więźniów, w tym wielu spośród deportowanych pierwszym transportem, rodziny więźniów Auschwitz oraz ludzi zainteresowanych problematyką obozu.



728 polskich więźniów Niemcy deportowali 14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie. W tym dniu zaczął funkcjonować KL Auschwitz. Wojnę przeżyło 239 więźniów z pierwszego transportu. Pozostali zginęli w obozie lub też ich dalszy los nie jest znany.



W pierwszym okresie istnienia obozu więzieni byli w nim głównie Polacy, dla których go założono. Począwszy od połowy 1942 roku, z powodu coraz liczniejszych transportów Żydów z całej niemal Europy, liczba więźniów Polaków i Żydów zrównała się. Potem liczba więźniów żydowskich zaczęła rosnąć. W drugiej połowie 1942 roku stanowili już około połowy ogólnego stanu więźniów, a od 1943 roku - większość.



Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku przez Armię Czerwoną. W walkach o wyzwolenie obozu i miasta Oświęcimia zginęło ponad 200 żołnierzy radzieckich.



W KL Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów. Śmierć poniosło tu także około 75 tysięcy Polaków, ponad 20 tysięcy Romów, około 15 tysięcy jeńców radzieckich, a także osoby innej narodowości. (PAP)



szf/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17