Ponad 2,2 tys. osadzonych ze Śląska obejrzało wystawę „Klisze Pamięci”

16 czerwca 2011 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy w zakresie readaptacji społecznej więźniów i zapobiegania powrotowi skazanych do przestępstwa. Dokument podpisali płk Mirosław Gawron, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach oraz dr Andrzej Drogoń, szef oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.



W myśl porozumienia rozpoczęto realizację programu edukacyjnego „Dziedzictwo Pokoleń”. Tematem jego pierwszej edycji były wydarzenia, które rozegrały się w kopalni „Wujek” w Katowicach w grudniu 1981 r., prezentowane w formie wystawy.



W sierpniu 2011 r. w Muzeum Izbie Pamięci Kopalni „Wujek” pracownicy IPN przeprowadzili seminarium szkoleniowe dla kadry penitencjarnej Służby Więziennej. Chodziło o przygotowanie funkcjonariuszy do realizacji programu.



„Kluczowym i chyba najbardziej poruszającym elementem seminarium był wykład uczestnika strajku z grudnia 1981 r., pana Jerzego Wartaka. Z relacji górnika jawił się nie tylko dojmujący obraz czasów PRL-u, ale może przede wszystkim obraz wielkiej solidarności międzyludzkiej i zawodowej, dziś szczególnie ważnej w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego” - relacjonowała rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach, Justyna Bednarek.



Relację uzupełnił film Agnieszki Świdzińskiej pt. „Życiorysy z bliznami”. To powstała na potrzeby Izby Pamięci dramatyczna relacja uczestników wydarzeń - górników, lekarzy oraz ich rodzin - zarejestrowana ponad dwadzieścia lat po pacyfikacji. Całość została uzupełniona o zwiedzanie ekspozycji muzeum oraz zapoznanie z publikacjami poświęconymi wydarzeniom w KWK „Wujek”.



W drugim etapie programu we wszystkich szesnastu jednostkach penitencjarnych okręgu katowickiego - w siedmiu zakładach karnych i dziewięciu aresztach śledczych - odbyła się prezentacja wystawy fotograficznej „Klisze Pamięci – Grudzień 81”. Zwiedziło ją w sumie 2219 osadzonych – poinformowała PAP Monika Kobylańska z katowickiego IPN.



W ramach programu odbyły się również wykłady i prelekcje dla skazanych prowadzone przez uczestników wydarzeń grudniowych, w których wzięło udział w sumie 458 osadzonych. Wykłady prowadzili Jerzy Wartak, Czesław Kłosek – górnik ranny podczas pacyfikacji kopalni „Manifest Lipcowy”, i Krzysztof Pluszczyk – szef Społecznego Komitetu Pamięci Górników z kopalni „Wujek”.



Podczas spotkań z Wartakiem osadzeni otrzymywali pamiątkowe widokówki i zdjęcia. Wartak przekazał materiały edukacyjne w postaci książek, katalogów, informatorów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród osadzonych. Skazani z Zakładu Karnego w Wojkowicach w dowód uznania przekazali Wartakowi wykonany przez siebie z papieru symboliczny kask.



W ramach programu w aresztach i zakładach karnych wdrożono też autorskie programy readaptacji społecznej z zakresu przeciwdziałania agresji i przemocy. Osadzeni mogli słuchać nadawanych przez radiowęzeł audycji o tematyce związanej ze stanem wojennym, grupa skazanych z Częstochowy zwiedziła Izby Pamięci Kopalni "Wujek", oglądano też film pt. „Śmierć jak kromka chleba” Kazimierza Kutza, opowiadający o wydarzeniach w „Wujku”.



„W trakcie spotkań z górnikami oraz prelekcji i wykładów w zachowaniu skazanych było widać wyraźne skupienie i wyciszenie. W większości jednostek skazani żywo reagowali na przekazywane treści i uczestniczyli w dyskusji. Jeden z uczestników programu brał udział w realizacji filmu +Śmierć jak kromka chleba+ jako statysta, o czym opowiedział zebranym w czasie jednego ze spotkań. Reakcje skazanych obserwowane podczas bezpośrednich rozmów oraz wyrażonych pisemnych opinii potwierdziły celowość organizowania w przyszłości podobnych projektów” - oceniła kapitan Bednarek.(PAP)



kon/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17