Polscy archeolodzy odkryli 23 kotwice u wybrzeży Krymu

Prowadzone prace, były pierwszymi badaniami podwodnymi w tym rejonie. Liczba znalezisk potwierdza istotne znaczenie nawigacyjne miejsca w ubiegłych stuleciach.



Kierownikiem prac ze strony Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego jest Magdalena Nowakowska, a ze strony Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (NANU) Wiaczesław Gierasimov.



„Rozpoznaliśmy wschodnią i południową część przylądka oraz wstępnie fragment zachodni. Najbardziej obfitujące w znaleziska okazały się prace w niewielkiej zatoce Panair, gdzie natknęliśmy się na 16 kotwic lub ich fragmentów oraz skarb kółeczek ołowianych, będących zapewne pozostałością po specjalnej sieci” – powiedziała Magdalena Nowakowska z Zakładu Archeologii Europy Starożytnej Instytutu Archeologii UW.



Do najbardziej charakterystycznych spośród znalezionych kotwic należą te z okresu bizantyjskiego - są najczęściej T i W-kształtne. Takie datowanie potwierdzają również znaleziska amfor, flasz i dachówek. Z dwóch znalezionych kotwic naukowcy pobrali próby do analiz metalograficznych, które być może pozwolą na głębszą analizę i porównanie z podobnymi znaleziskami z basenu Morza Czarnego i Śródziemnego.



Archeolodzy zlokalizowali również 3 obrobione bloki kamienne wraz resztkami przewiązanych lin. Ich zdaniem, są to niewątpliwie ładunki transportowane na pokładach zatopionych statków. Zastosowany przez nurków sonar boczny wskazał inne punkty, które również mogą być zagubionymi blokami kamiennymi.



„Niestety warunki pogodowe nie pozwoliły na potwierdzenie tych przypuszczeń” – dodała Nowakowska.



Podczas ostatniego sezonu weryfikowano również informacje o zatopionym statku załadowanym dachówkami ceramicznymi tzw. dachówkowcu, który ma spoczywać na głębokości ok. 25 m. Na razie archeolodzy mogą pochwalić się jedynie znalezieniem dwóch fragmentów dachówek oraz szeregu kotwic bizantyjskich.



Archeolodzy zanurkowali również w zatoce Św. Trójcy, na zachód od przylądka Aju-Dach, w okolicach Ałupki. W ciągu czterech dni zlokalizowali i zadokumentowali 4 kotwice, w tym jedną bizantyjską i trzy nowożytne.



W starożytności przez Morze Czarne wiodły liczne szlaki żeglugowe. Oprócz statków handlowych po wodach Morza Czarnego pływało wiele statków wojennych, które przy okazji bitew lub złych warunków pogodowych kończyły swe misje pod wodą. Dlatego też wody przybrzeżne Krymu pełne są starożytnych wraków oraz skarbów nietkniętych od ponad 2000 lat.



Polsko–ukraińskie przedsięwzięcie „Crimea Project – Underwater Expedition” jest realizowane od 2007 roku. Jego celem jest odkrywanie, eksploracja oraz ochrona przed zniszczeniem i rabunkiem wraków. Wszystkie znaleziska są dokumentowane przez archeologów pod wodą fotograficznie oraz rysunkowo.



Od czterech lat przedsięwzięcie prowadzone jest w ścisłej współpracy z Warszawskim Klubem Płetwonurków. Misja jest częścią „Crimea Project” - projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego kierownikiem jest dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z IAUW.



Szymon Zdziebłowski (PAP)




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17