Podręcznik IPN do nauczania historii trafi bezpłatnie do szkół

Akcja dystrybucyjna publikacji rozpoczęła się w poniedziałek.



W wydawnictwie znalazły się teksty historyków, reprodukcje dokumentów i zdjęcia z epoki, fragmenty tekstów źródłowych, liczne biogramy najważniejszych postaci w historii lat 1918-89 oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć historycznych.



"Publikacja ta przedstawia w popularnej formie tę część naszej historii, która chyba najbardziej determinuje i kształtuje naszą współczesność, czyli dzieje Polski w XX wieku, od odzyskania niepodległości w 1918 roku do jej ponownego odzyskania w roku 1989. W odróżnieniu od innych tego typu publikacji wydawnictwo IPN ma charakter bardziej popularny, a jego podstawowym adresatem są maturzyści, którzy na egzaminie dojrzałości zamierzają zdawać historię" - mówił PAP podczas prezentacji publikacji w 2010 roku jej współautor, obecny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński.



Jak zaznaczył, publikacja nie jest typowym podręcznikiem do nauki historii, dlatego nie musi w pełni odzwierciedlać podstawy programowej i programu nauczania. "Warstwa historii powszechnej jest tu tylko w niezbędnym stopniu zaznaczona i dzięki temu autorzy zyskali nowe możliwości przedstawienia bardziej dogłębnie niektórych zjawisk takich jak np. konspiracja powojenna, na które w tradycyjnym podręczniku jest niewiele miejsca" - relacjonował Kamiński.



Wedle jego opisu wydawnictwo ma "kilka warstw". Tekstowi głównemu towarzyszy bogata szata ilustracyjna - zarówno reprodukcje dokumentów, jak i zdjęcia z epoki, wiele fragmentów tekstów źródłowych, przybliżających pewne zjawiska, liczne biogramy najważniejszych postaci w historii tamtego okresu oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć.



Książka, której pierwsze wydanie - jak podkreślają przedstawiciele IPN - spotkało się z uznaniem licznej grupy odbiorców, jest już dostępna w księgarniach. Część drugiego wydania zostanie bezpłatnie rozesłana do szkół. Nauczyciele historii ze szkół ponadgimnazjalnych oraz bibliotekarze od poniedziałku mogą rejestrować zapotrzebowanie swoich uczniów na książkę na stronie www.ipn.gov.pl/synteza Wysyłka publikacji potrwa do wyczerpania zapasów.



Jak zaznaczają przedstawiciele IPN, to propozycja dla maturzystów zdających egzamin z historii w 2013 roku. Dla tegorocznych abiturientów edukatorzy IPN przygotowali specjalny program zajęć wykładowych i warsztatowych z historii Polski. Szczegółowe informacje na temat propozycji edukacyjnych instytutu znajdują się na stronie www.ipn.gov.pl



Nauczyciele zainteresowanych otrzymaniem publikacji dla tegorocznych maturzystów mogą kontaktować się z oddziałowymi Biurami Edukacji Publicznej IPN i ich delegaturami na terenie kraju. (PAP)



akn/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17