Podlaskie: będzie apelacja ws. wysokiego odszkodowania za represje SB

Rozprawa apelacyjna zaplanowana jest na 9 sierpnia - poinformował PAP rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, sędzia Janusz Sulima.Prokuratura zaskarżyła wyrok, bo uważa 300 tys. zł za zbyt wysoką kwotę. Sam wnioskodawca chce wyższej sumy - w pierwszej instancji domagał się od Skarbu Państwa prawie 3 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania m.in. za krzywdy związane z internowaniem.Basiewicz za organizowanie związków zawodowych w milicji najpierw został z niej wyrzucony, a w grudniu 1981 roku internowany. W więzieniu w Białołęce spędził siedem miesięcy.W kwietniu suwalski sąd okręgowy zasądził mu 300 tys. zł zadośćuczynienia. Uzasadniał wówczas, że dotyczy ono krzywd, których Basiewicz doznał wyłącznie w związku z wykonaniem decyzji o internowaniu. Sąd przy szacowaniu zadośćuczynienia nie wziął pod uwagę represji, których Basiewicz doświadczył po wyjściu na wolność.Według Basiewicza władze komunistyczne, prześladując go i aresztując, zniszczyły mu młodość, życie rodzinne i karierę zawodową. Uważa, że represje ze strony funkcjonariuszy SB doprowadziły m.in. do utraty gospodarstwa rolnego, które zostało zlicytowane. Wówczas pozostał bez środków do życia.Po ogłoszeniu wyroku sądu pierwszej instancji mówił, że zasądzona kwota, to tylko część strat, które poniósł w związku z represjami SB, ale kwotę tę uznał za "przyzwoitą". Swoją apelację uzależniał wówczas od posunięć prokuratury, a ta wyrok zaskarżyła. Mówił też wówczas, że według jego wiedzy, orzeczona kwota jest najwyższą w kraju w takiej sprawie.Basiewicz znany jest ze swej działalności w Obywatelskim Komitecie Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w lipcu 1945 roku w tzw. Obławie Augustowskiej. NKWD zatrzymało wówczas i wywiozło na Wschód przynajmniej 600 działaczy polskiego podziemia. Wszystko wskazuje na to, że zostali zamordowani, ale miejsce ich pochówku wciąż pozostaje nieznane. Śledztwo prowadzi IPN. (PAP)rof/ eaw/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17