Podkarpackie/W kościele w Kańczudze odkryto balustradę z XVII w.

Jak poinformowała PAP Irena Zając z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, balustradę chóru muzycznego wcześniej datowano na początek XX wieku, a jej styl określono jako neomanierystyczny.W trakcie prac, po usunięciu kilku warstw farby, odsłonięto pierwotną warstwę malarską z wizerunkami apostołów. Zachowały się one, w różnym stanie, na większej części balustrady. Odsłonięto również kolorystykę elementów konstrukcyjnych balustrady. Okazało się wówczas, że drewniana, ozdobna balustrada chóru muzycznego jest w stylu manierystycznym (późny renesans) i pochodzi z tego samego okresu, kiedy powstał kościół - pierwszej ćwierci XVII stulecia. Należała do oryginalnego, pierwotnego wyposażenia świątyni.„Nikt się nie spodziewał, gdy przystępowaliśmy do prac, że balustrada będzie z tego samego okresu co kościół i że będzie przedstawiała wartość artystyczną i estetyczną. Tego typu zabytki są rzadkością na naszym terenie” – powiedziała Zając.Poinformowała, że w tym roku planowane jest pełne zakończenie prac konserwatorskich przy balustradzie i jej montaż w kościele.Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Kańczudze został wzniesiony około 1605 r. Kilka lat później dobudowano kaplicę św. Anny, ufundowaną przez księżną Annę Ostrogską z Kostków herbu Dąbrowa, a koło 1660 r. dobudowano kaplicę Matki Boskiej.Od tego czasu bryła kościoła była kilkakrotnie remontowana i przebudowywana. Ostatnia znacząca przebudowa przeprowadzona została w latach 1924-32 przez lwowskiego architekta Wiktora Rawskiego. Wówczas zmieniono elewację oraz dobudowano kruchtę i wieżę kościelną.Zachowane wyposażenie świątyni pochodzi w większości z XVII i XVIII wieku.(PAP)api/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17