Podkarpackie: młodzież z Boguchwały pozna historię miejscowych Żydów

Zajęcia odbywać się będą w ramach programu Szkoła Dialogu, który realizuje Fundacja Forum Dialogi Między Narodami.



Głównym celem Szkoły Dialogu jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju.



Jak poinformowała PAP Karolina Kochanowska z fundacji, boguchwalscy licealiści w czasie warsztatów, które prowadzić będą trenerzy z fundacji, poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską.



Dodał, że młodzież będzie też poszukiwać śladów istnienia społeczności żydowskiej w Boguchwale podczas wspólnego z trenerami spaceru po mieście.



„Na ostatnim, podsumowującym spotkaniu uczniowie będą mieli okazję poznać życie współczesnych Żydów w Izraelu. Będą również zastanawiać się nad sposobem upamiętnienia przedwojennej społeczności żydowskiej Boguchwały” - zaznaczyła Kochanowska.



Zebrane przez licealistów informacje przedstawione będą w formie projektu. Jak podkreśliła Kochanowska, projekt weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na przełomie grudnia i stycznia 2012/2013 r. podczas uroczystej gali.



Pierwsi Żydzi zaczęli osiedlać się w Boguchwale w połowie XVIII wieku. Podlegali oni gminie wyznaniowej w Rzeszowie, która obejmowała miasto Rzeszów oraz 30 okolicznych wiosek. Żydzi z Boguchwały dzierżawili miejscowy szynk oraz młyn. W czasie II wojny światowej, gdy wojska hitlerowskie zajęły miasto, żydowskich mieszkańców oraz pięćdziesięciu Żydów zesłanych do Boguchwały z Krakowa, przewieziono do Rzeszowa oraz Czudca. Getto w Rzeszowie zostało zlikwidowane pomiędzy 7-15 lipca 1942 roku.



W tym roku projekt Szkoła Dialogu realizowany będzie w 50 polskich szkołach. Program ten realizowany jest pod honorowym patronatem ministra edukacji narodowej.



Fundacja Forum Dialogu Między Narodami jest organizacją pozarządową zajmującą się od ponad dziesięciu lat działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji.(PAP)



huk/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17