PiS zaapelowało o uchwalenie ustawy o Muzeum Ziem Zachodnich (opis)

Tymczasem sejmowe komisje: Kultury i Środków Przekazu oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, które w poniedziałek zajmowały się projektem ustawy, autorstwa posłów PiS, zarekomendowały Sejmowi odrzucenie projektu.



Ujazdowski przekonywał podczas konferencji prasowej w Sejmie, że muzeum miałoby pokazywać młodemu pokoleniu i cudzoziemcom "wyjątkowy dorobek cywilizacyjny i kulturalny Polaków stworzony po II wojnie światowej" na tych terenach.



Posłowie PiS chcieliby, aby muzeum było państwową instytucją kultury i miało podstawy ustawowe. Według projektu ustawy, którego inicjatorami są Jackiewicz i Ujazdowski, instytucję miałby prowadzić i odpowiadać za nią minister kultury. Muzeum miałoby powstać w zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.



"Budowa Muzeum Ziem Zachodnich jako poważnej placówki muzealnictwa historycznego jest najbardziej właściwą, bo pozytywną i trwałą odpowiedzią na niemiecką politykę historyczną, która przypisuje nam współodpowiedzialność za wypędzenia i relatywizuje znaczenie polskiego dorobku na tych ziemiach" - napisało w apelu Prawo i Sprawiedliwość.



"Sensem Muzeum Ziem Zachodnich jest prezentacja unikatowego fenomenu budowy przez Polaków kultury i cywilizacji materialnej po zniszczeniach II wojny światowej. Bez wątpienia jest to ważny składnik polskiego i europejskiego doświadczenia historycznego. Po wojnie wielu wątpiło w nasze zdolności cywilizacyjne na ziemiach zachodnich. Tymczasem Polacy nie tylko odbudowali cywilizację, ale także sami podejmowali inicjatywy istotne dla Europy" - uważają posłowie PiS.



Jackiewicz mówił na konferencji prasowej, że ich wystąpienie jest "gorącym apelem, wezwaniem do parlamentarzystów, aby w tym konkretnym przypadku wznieść się ponad podziały". Jak argumentował, w niemieckojęzycznych mediach pojawiają się materiały o tym, że niemiecki dorobek na zachodnich ziemiach Polski jest niszczony i że "dawne ziemie niemieckie" są źle zarządzane.



Według niego, pojawiają się też nieprawdziwe informacje zrzucające odpowiedzialność za wypędzenia niemieckich mieszkańców Wrocławia na Polaków. Jackiewicz mówił, że "potrzeba budowania Muzeum Ziem Zachodnich jest ogromna" po to, żebyśmy "nie przyjmowali narracji niemieckiej o tym, jak w latach 40 i 50 Polacy zamieszkali na tej ziemi".



Według projektu ustawy muzeum miałoby gromadzić i przechowywać zbiory związane z dorobkiem historycznym i kulturowym Polaków na ziemiach zachodnich po II wojnie światowej. Według założeń, prowadzić miałoby również działalność edukacyjną, „promująca prawdę historyczną jako fundament sprawiedliwego ładu międzynarodowego oraz pokojowych stosunków miedzy narodami”.(PAP)



eaw/ par/ ura/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17