"Passa" - Daniel Passent o sobie

W "Passie" Passent sięga do swego dzieciństwa, które sam określa jako "amputowane". Urodzony w 1938 roku w Stanisławowie w rodzinie żydowskiej, nie ma żadnych wspomnień związanych z rodzicami, bo podczas okupacji dla bezpieczeństwa ukrywali się osobno. Daniel przeszedł przez kilka polskich rodzin, najdłużej ukrywano go na warszawskiej Pradze. Jego rodzice zostali zadenuncjowani i zginęli w niejasnych okolicznościach. "Kiedy toczą się kolejne spory o pogrom kielecki, o Jedwabne, o Treblinkę, w których padają pytania: +Polacy - bohaterowie czy hieny?+, mam jedną odpowiedź: spójrzcie na mnie, ja zostałem przez Polaków ocalony, a mój ojciec i matka - zdradzeni. O czym tu więcej mówić?" - pisze Passent.



Po wojnie Danielem zaopiekował się wuj - Jakub Prawin - generał brygady Wojska Polskiego, wysoko postawiony komunista. Passent twierdzi, że Prawin był osobą, która wywarła na niego największy wpływ, ukształtował jego osobowość, także ideologicznie. "W socjalizm wierzyłem. Za młodu wierzyłem w Polskę Ludową – innej nie mieliśmy. Uważałem, że to było nasze państwo, że budujemy lepszy świat. Cieszyliśmy się z MDM, ze Złotej Palmy w Cannes, z medali bokserów Stamma i wunderteamu Jana Mulaka. To się zbiegło z okresem mojej młodości" - wspomina Passent, pisząc w innym miejscu: "nikt z mojej rodziny nie padł ofiarą komunistów. Gdyby Armia Czerwona nie wkroczyła w 1944 roku do Polski, to podzieliłbym los rodziców". O stalinowskich zbrodniach ani o Katyniu w domu Prawinów się nie mówiło.



Passent studiował ekonomię na Uniwersytecie w Leningradzie (1955/1956), na Uniwersytecie Warszawskim (1956–1960), ale już na studiach wciągnęło go dziennikarstwo. Zaczynał w "Sztandarze Młodych"; jego starszymi kolegami byli Ryszard Kapuściński, Dariusz Fikus, Krzysztof Strzelecki. Razem z grupą dziennikarzy przeszedł w 1959 roku do "Polityki", tytułu, z którym miał pozostać związany przez całe dekady. To Passent zdobył dla "Polityki" na początku lat 60. prawo do publikacji pamiętników Adolfa Eichmanna, był m.in. korespondentem podczas wojny wietnamskiej, najbardziej znany jest z felietonów, które przez lata podpisywał pseudonimem "Bywalec".



Jako "najszczęśliwszy rok życia" Passent wspomina czas spędzony w USA na stypendium dziennikarskim na Uniwersytecie Princeton (1962/1963).



Od 1971 roku Passent związany był z Agnieszką Osiecką, z którą mają córkę - Agatę. Poetka skupiała się raczej na stymulowaniu rozwoju intelektualnego córki, podsuwała książki, poznawała z ciekawymi ludźmi, "Ja gotowałem, sprzątałem, prałem, prasowałem robiłem wszystko to, co niańka bo Agnieszka nie miała żadnych zdolności manualno-kulinarnych" - wspomina Passent. Po rozstaniu z Osiecką, która zostawiła córkę pod jego opieką, poznał swoją obecną żonę - Martę.



Passent opowiada w książce, jak jego stosunek do rzeczywistości PRL-u stawał się coraz bardziej krytyczny, nigdy jednak nie opowiedział się zdecydowanie po stronie opozycji. W latach 80. wielokrotnie bronił na łamach "Polityki" decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego oraz polityki ówczesnych władz. W 2006 roku w programie TVP "Misja Specjalna" Passent został oskarżony o współpracę z wywiadem i kontrwywiadem PRL-u, on sam temu zaprzecza i uważa się za ofiarę "dzikiej lustracji"



W latach 1996-2001 Passent pełnił funkcję polskiego ambasadora w Chile, potem powrócił do pisanie w "Polityce". W zeszłym roku zajął pierwsze miejsce w rankingu na najlepszego felietonistę, zorganizowanym przez miesięcznik „Press”.



Książka "Passa" ukaże się nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne. (PAP)



aszw/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17