Olsztyn: zniszczone lodowe macewy, młodzież robi kolejne

Wieczorem chce je oświetlić i w ten sposób przypomnieć o przedwojennych Żydach.



Macewy z lodowych bloków wykonane przez młodzież z Polski i Niemiec stanęły na cmentarzu żydowskim w Olsztynie w czwartek. W piątek młodzi ludzie chcieli zainstalować w nich oświetlenie, by lodowo-świetlną instalacją przywrócić mieszkańcom Olsztyna pamięć o tym miejscu.



„Późnym wieczorem okazało się, że wszystkie macewy lodowe są poprzewracane, zniszczone. Zawiadomiliśmy policję, która całą noc patrolowała okolice cmentarza, a my pojawiliśmy się dziś przed szóstą rano i do czasu ustawienia macew na nowo na pewno stąd nie odejdziemy” - powiedział PAP biorący udział w projekcie Niemiec Jakob Ackermann. Razem z nim nowe macewy wykonuje kilkunastu młodych Polaków i Niemców, którzy akcję rzeźbienia macew poprzedzili studiowaniem dokumentów o pochowanych na tym cmentarzu Żydach.



Młodzi ludzie są przemoczeni i zziębnięci, ale nie przerywają pracy, ponieważ chcąc uszanować tradycję miejsca mają zamiar zakończyć prace przed zachodem słońca tj. przed szabatem. Lodowy cmentarz ma być rozświetlony o godz. 17.00.



Prezes Fundacji Borussia, Kornelia Kurowska, powiedziała PAP, że ponieważ nikogo nie złapano za rękę, trudno jest wyrokować, czy macewy zostały zniszczone celowo i kto to zrobił. Przyznała, że ponieważ ostatnio na murze stojącego przy cmentarzu budynku Bet Tahara - czyli domu przedpogrzebowego - namalowano swastykę, postanowiono o zdarzeniu poinformować policję. „A swastykę dziś zamalujemy” – zapowiedziała Kurowska.



Katarzyna Charubin z olsztyńskiej policji powiedziała PAP, że policja także w piątek będzie patrolowała okolicę żydowskiego cmentarza.



Bryły lodu, z których wykonano zniszczone lodowe macewy, kosztowały ok. 5 tys. zł.



Po cmentarzu żydowskim w Olsztynie przy ul. Zyndrama z Maszkowic dziś nie ma śladu – macewy wywieziono stamtąd kilkadziesiąt lat temu, umocniły one m.in. skarpę nad rzeką Łyną w centrum Olsztyna. W miejscu cmentarza powstał park. Od kilku lat olsztyńska Borussia przywraca pamięć o tym cmentarzu, m.in. organizując akcje sprzątania tego terenu i spotkania w okolicznych szkołach poświęcone olsztyńskim Żydom.



„Powoli udaje nam się przywracać pamięć o tym miejscu, przed świętem zmarłych ktoś z własnej inicjatywy posprzątał cmentarz, zaczęły się pojawiać na nim znicze. 1 grudnia przed drzwiami Bet Tahara pojawiła się duża drewniana Gwiazda Dawida z poprzyczepianymi kartkami świątecznymi – to świadczy o tym, że ludzie nie tylko wiedzą o tym miejscu, ale i szanują jego tradycję” – powiedział PAP Dawid Wierzbicki z Borussii.



W dawnym domu przedpogrzebowym Borussia chce urządzić Centrum Dialogu Międzykulturowego.(PAP)



jwo/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17