Odznaczenia za działalność na rzecz niepodległości Polski

Odznaczenia wręczał pełniący obowiązki kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan S. Ciechanowski.



"Te odznaczenia to skromny wyraz pamięci władz polskich o naszych czcigodnych bohaterach oraz o osobach wybitnie zasłużonych w upamiętnianiu walki o niepodległość, a także współpracy między narodami. Pałac na Wodzie, gdzie odbywa się uroczystość jest jednym z widocznych symboli tragicznych losów polskiej historii - miał być całkowicie zniszczony, na szczęście jednak ocalał. Chciałbym serdecznie państwu pogratulować tych odznaczeń. To dzięki wam Polska pamięta" - mówił Ciechanowski.



Krzyże Zasługi pełniący obowiązki kierownik Urzędu wręczył w imieniu przyznającego je prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich" Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono Tadeusza Węgrowskiego.



Za zasługi w działalności społecznej na rzecz stowarzyszeń zrzeszających byłych więźniów politycznych, hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych również Złoty Krzyż otrzymała Irena Aleksandra Piwowarska. Srebrny Krzyż Zasługi za "działalność na rzecz środowisk kombatanckich" odebrał Andrzej Ryszard Kicman.



Za zasługi w działalności społecznej na rzecz Związku Sybiraków Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono Bogusława Mieczysława Smyrskiego. Srebrny Krzyż "za zasługi w działalności społecznej w Związku Sybiraków" otrzymał też Mieczysław Konstanty Koralewicz.



Za szczególne zasługi "w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Polski" medalem "Pro Patria" przyznawanym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wyróżnieni zostali: ambasador Węgier Robert Kiss, ambasador Hiszpanii Francisco Fernandez Fabregas, ambasador Czech Jan Sechter oraz zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta Sylwia Remiszewska.



"To odznaczenie cieszy mnie z dwóch powodów. Po pierwsze nazywa się +Pro Patria+, czyli +za ojczyznę+. My z żoną i synem czujemy się w Polsce jak w drugiej ojczyźnie i odznaczenie od tej drugiej ojczyzny jest dla mnie czymś wspaniałym. A po drugie +Pro Patria+ było częścią napisu +za ojczyznę i wolność+, który znalazł się na sztandarze Rakoczego i dla wszystkich Węgrów ma takie znaczenie naprawdę historyczne i bardzo szczególne" - powiedział ambasador Węgier.



Gen. broni pilot Lech Majewski i gen. bryg. Straży Granicznej Leszek Elas otrzymali natomiast od Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych medale "Pro Memoria" za szczególne zasługi w "utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu".



Medalem "Pro Patria" wyróżniono także blisko 90 osób, szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Wśród nich znalazł się m.in. żołnierz batalionu AK "Parasol" gen. bryg. Janusz Brochwicz-Lewiński, który wyraził swoją radość z wyróżnienia. "To odznaczenie podkreślające moją służbę oraz walkę w czasie wojny dla dobra i dla najjaśniejszej Rzeczpospolitej" - podkreślił Brochwicz-Lewiński.



Uroczystość zakończyło wręczenie szabli założycielowi i pierwszemu kierownikowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Zbigniewowi Zielińskiemu. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17