Odsłonięto tablicę ku czci lotników z Garbowa

Wszyscy ci lotnicy pochodzili z Garbowa i okolic tej miejscowości. Przed wojną ukończyli wojskową szkołę lotniczą w niedalekim Dęblinie. Po zakończeniu kampanii wrześniowej 1939 r. przedostali się na Zachód i walczyli w polskim lotnictwie w Wielkiej Brytanii. Wszyscy otrzymali wysokie odznaczenia za czyny bojowe.Kołaczkowski dowodził dywizjonem 303, który wsławił się w Bitwie o Anglię; po wojnie wyjechał do USA, zmarł w 2001 r. na Florydzie. Wójcik był pilotem w 301 dywizjonie transportowym i 300 dywizjonie bombowym, zginął w 1942r., jego ciała nie odnaleziono. Radiooperator Świdziński służył w 300 dywizjonie bombowym i 301 dywizjonie transportowym, brał udziale nalotach na Berlin, zmarł w 1994 r. w USA. Pilot Bargiełowski służył w dywizjonach myśliwskich 315 i 303, zestrzelił co najmniej pięć samolotów wroga, zmarł w Australii w 2010 r. Wejman był pilotem w 317 dywizjonie myśliwskim, po wojnie służył w lotnictwie brytyjskim, zginął w wypadku lotniczym w 1952 r.Wójt gminy Garbów Kazimierz Firlej podkreślił, że ci lotnicy powinni służyć za wzór dzisiejszej młodzieży i przyszłym pokoleniom. „Wywodzili się z Ziemi Garbowskiej, tutaj ich przodkowie wyrastali poczuciu obowiązku wobec ojczyzny. Nasi bohaterowie w czasie II wojny światowej przekuli w czyn zaszczepione im w młodości zasady” – powiedział Firlej.Na uroczystość odsłonięcia tablicy przyjechali z różnych stron kraju członkowie rodzin lotników. Śpiewaczka operowa Wanda Bargiełowska-Bargiełło powiedziała, że bardzo ważne jest pielęgnowanie pamięci o czynach bohaterskich lotników w ich rodzinnych okolicach.„Ludzie tutaj są świadomi swoich korzeni i wartości, dla których ci bohaterscy lotnicy poświęcili życie. Chcą te wartości kultywować. Ci lotnicy są nie tylko bohaterami Polski. Oni walczyli o niepodległość i wartości wyższego rzędu nie tylko dla Polski i Polaków, ale również dla Europy” – powiedziała Bargiełowska-Bargiełło.W miejscowym kościele odprawiona została msza św. Odbył się apel poległych. Żołnierze z kompanii honorowej Sił Powietrznych trzykrotnie oddali salwę honorową. Pod tablicą z nazwiskami lotników złożone zostały kwiaty.Po uroczystości rozpoczął się piknik, na którym m.in. zaprezentowano mundury i niektóre elementy wyposażenia polskich lotników w Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej. (PAP)kop/ bk/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17