Odkryto najstarszą figurkę glinianą na Półwyspie Iberyjskim

Figurka mierzy osiem centymetrów wysokości, jednak pierwotnie mogła mieć wysokość 16-18 cm. Widoczne są na niej delikatne wyżłobienia, które mogą reprezentować elementy ubioru lub ozdób. Prawdopodobnie figurka była wieszana na sznurku lub pasku na czyjejś szyi lub we wnętrzu jaskini. Archeolodzy przypuszczają, że głowa figurki była doczepiana i mogła być wykonana z innego materiału, np. z drewna.Przedstawienia mężczyzn znajdowane są znacznie rzadziej. Jak podkreślają naukowcy, 80 proc. podobnych figurek na obszarze Europy i Morza Śródziemnego to wizerunki kobiet.To nie pierwsze znalezisko na tym badanym od 34 lat stanowisku archeologicznym. Wcześniej odkryto tu ślady warzenia i spożywania piwa, pochodzące również z neolitu. Być może w jaskini odbywały się jakieś uroczystości świąteczne, podczas których spożywano bardziej wyszukane potrawy.(PAP)krx/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17