Obchody 56. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku

Medal "Pro Patria" jest odznaką okolicznościową ustanowioną 1 września 2011 roku, na podstawie zarządzenia kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Otrzymują ją osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.



„Spotykamy się w wigilię rocznicy tej antykomunistycznej rewolucji, która pokazała światu, że władza komunistyczna, która miała rządzić w imieniu robotników, rządziła im wbrew i rządziła wbrew narodom Europy wschodniej. Dziś oddajemy hołd tym, którzy zginęli, i tym, którzy jako pierwsi stanęli do walki o prawdę i przyczynili się do odzyskania przez Polskę wolności. Cała Polska pamięta o Poznaniu i naszym zadaniem jest przypominanie, zwłaszcza młodym, gdzie walka o wolność się zaczęła” – powiedział podczas uroczystości wręczenia medali minister-kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Stanisław Ciechanowski.



Wcześniej w Muzeum Czerwca 56 zaprezentowano najnowsze książki poświęcone Powstaniu z 1956 roku. Poznański oddział IPN przygotował książkę „Poznański czerwiec 1956. Wybór dokumentów”.



„To pierwsze tak duże opracowanie źródłowe na temat Czerwca 56. Opublikowaliśmy 113 dokumentów wraz z przypisami i wyjaśnieniami. Książka liczy 600 stron” – powiedział PAP dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Rafał Reczek.



Opublikowane w książce dokumenty pochodzą z byłych archiwów UB, SB i UOP oraz z archiwum Akt Nowych w Warszawie, są tu także dokumenty poszczególnych instytucji, np. straży pożarnej, która sprawozdawała udział swoich jednostek w akcjach podczas Powstania, czy dokumenty personalne funkcjonariuszy UB.



Druga wydana z okazji kolejnej rocznicy książka to firmowana przez Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu praca Lecha Paprzyckiego „Ulica Kochanowskiego, 28-29 czerwca 1956. Fotografie i relacja”.



Tradycyjnie przed kolejną rocznicą Czerwca 56 do jego kombatantów trafiła pomoc finansowa - 500 tys. zł przyznane przez prezesa rady ministrów - jako symboliczna rekompensata dla żyjących bohaterów tamtych wydarzeń. Wsparcie finansowe otrzymało w sumie 176 osób. O wysokości świadczeń decydowało kryterium dochodowości. Największa grupa - 75 osób - otrzymała zasiłki w kwocie 4 tys. zł.



W czwartek w Poznaniu przez cały dzień będą trwały uroczyste obchody 56. rocznicy Powstania Poznańskiego czerwca 1956 roku. O godzinie 6.00 złożone zostaną kwiaty pod bramą Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski przy ul. 28 Czerwca 1956, pod tablicą w zajezdni MPK przy ul. Gajowej oraz pod pomnikiem poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r. na ulicy Kochanowskiego. Popołudniowe uroczystości rozpocznie wiec pod bramą główną zakładów H. Cegielski.



Kulminacją obchodów będzie apel poległych pod Pomnikiem Czerwca 1956 roku na pl. Mickiewicza, poprzedzony Mszą świętą w kościele ojców dominikanów.



28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli pod hasłem "Chleba i wolności" strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta - według badań IPN - co najmniej 58 osób zginęło (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset zostało rannych (wśród nich pacyfikujący demonstrację i ranni w wyniku ostrzału budynków służby bezpieczeństwa przez robotników). Około 700 osób aresztowano.



Zdaniem historyków, Poznański Czerwiec doprowadził do zmian politycznych w Polsce w październiku 1956 r. Przywódcą PZPR został wówczas Władysław Gomułka, z więzień wypuszczono więźniów politycznych.(PAP)



kpr/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17