Obchody 70. rocznicy akcji "Bollwerk" w Poznaniu

W środę pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie przedstawiciele władz miasta, województwa i kombatanci zapalili znicze i złożyli kwiaty.



Historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Grzegorz Łukomski powiedział w środę PAP, że akcja „Bollwerk” wciąż czeka na swoje odkrycie, zaś wydarzenia sprzed 70. lat nie funkcjonują w świadomości społecznej.



„Była to największa i najbardziej spektakularna akcja dywersyjno-sabotażowa polskiego państwa podziemnego w Poznaniu. Została przeprowadzona w sposób brawurowy: skonstruowano urządzenia samozapalające, które rozstawiono w magazynach. W ten sposób zniszczono umundurowanie i inne rzeczy potrzebne na froncie wschodnim w czasie rosyjskiej zimy: narty, buty, ciepłą odzież pochodzące ze zbiórki prowadzonej niemal w całej Rzeszy” – powiedział.



Jak dodał, o akcji do dziś wiadomo stosunkowo niewiele. Gestapo dokonało po niej licznych aresztowań. W wyniku brutalnych przesłuchań większość członków grupy dywersyjnej straciła życie. Ci, którzy przeżyli śledztwo zostali straceni.



„Przeprowadzona po tej akcji czystka Gestapo zdziesiątkowała szeregi nielicznego podziemia. W Poznaniu szczególnie trudno było prowadzić konspirację, dlatego odwaga tych ludzi była nie do przecenienia. Tymczasem akcja ta jest mniej znana od wielu zdecydowanie mniejszych, podobnych wydarzeń w trakcie wojny” – dodał.



Akcja "Bollwerk" miała miejsce 21 lutego 1942 roku. Kilkunastoosobowy oddział złożony z żołnierzy AK oraz mieszkańców poznańskiego Chwaliszewa podpalił niemieckie magazyny znajdujące się na nabrzeżu Warty (obecnie ulica Estkowskiego). W pożarze spłonęło zaopatrzenie dla niemieckiego wojska - ciepła odzież oraz zapasy żywności o szacunkowej wartości 1,5 mln ówczesnych marek.



„Akcja ta mieściła się w ramach systemu akcji dywersji i sabotażu na zapleczu frontu wschodniego w związku z wybuchem wojny niemiecko-radzieckiej. Było to związane z normalizacją stosunków polsko-sowieckich w 1941 roku” – powiedział prof. Łukomski.



Jak podkreślił „Bollwerk” znacząco przyczynił się do opóźnień w zaopatrzeniu wojsk niemieckich na wschodnim froncie w najbardziej dla nich newralgicznym okresie.



„Każdy pociąg wysadzony w powietrze, każde rozkręcone tory to było pewne utrudnienie dla Niemców. Gdybyśmy zliczyli wszystkie te akcje, a było ich bez liku, to wyszłoby, że znacznie ułatwiliśmy Sowietom obronę w 1941 i 1942 roku, gdy było z nimi bardzo źle” – dodał.



Obecny na środowych uroczystościach wiceprezydent Poznania Jerzy Stępień przyznał, że wydarzenia z 1942 roku zasługują na lepsze upamiętnienie i rozpropagowanie.



„Z całą pewnością powinniśmy o nich mówić jak najgłośniej. Również dzisiejsze obchody służą temu, by odkurzyć z zapomnienia ten czyn zbrojny. To żywy dowód tego, że Wielkopolska walczyła” – powiedział Stępień.



W 1982 roku przy ulicy Estkowskiego stanął pomnik ufundowany przez mieszkańców miasta.



Napis na nim głosi: „Na rozkaz gen. Władysława Sikorskiego, w dniu 21 lutego 1942 oddział dywersji bojowej Związku Odwetu +Kuba+, w brawurowej akcji +Bollwerk+, dokonał spalenia obiektów magazynów portu rzecznego, zadając okupantowi dotkliwe straty. W odwecie za tę akcję hitlerowcy stracili w Poznaniu i w Warszawie szereg poznaniaków, żołnierzy Armii Krajowej”.



Na pomniku wymienione są też osoby, które zginęły wskutek przeprowadzonej akcji. (PAP)



rpo/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17