Nowy Sącz: konserwator zabytków zbada zmianę wyglądu sali ratusza

Popiersia prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego uroczyście odsłonięto podczas obchodów drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia tego roku.



Jak powiedziała w poniedziałek PAP Krystyna Menia z sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, ratusz w Nowym Sączu jest obiektem zabytkowym, dlatego w myśl o przepisach ustawy o ochronie zabytków, wszelkie zmiany jego wyglądu wymagają konsultacji z konserwatorem.



Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, który zdecydował o umieszczeniu popiersi w sali ratusza, nie konsultował tej decyzji z Urzędem Ochrony Zabytków.



Rzeczniczka Urzędu Miasta w Nowym Sączu Małgorzata Grybel powiedziała PAP, że umieszczone w niszach sali reprezentacyjnej ratusza popiersia, w żaden sposób nie naruszają układu architektonicznego tego wnętrza. „Prezydent Nowego Sącza, jako gospodarz miasta miał prawo do decyzji o umieszczeniu tych dwóch popiersi” – powiedział Grybel.



Zdaniem prezydenta Nowaka, nisze w sali reprezentacyjnej ratusza powstały po to, aby można było w nich umieszczać popiersia wybitnych postaci. Oboje tragicznie zmarli prezydenci są honorowymi obywatelami Nowego Sącza.



Po oględzinach komisja z Urzędu Ochrony Zabytków zakwestionowała sposób umocowania postumentów w niszach, co - według niej - może zaburzać ład architektoniczny. „Ostatecznie rozstrzygnie to powołana komisja biegłych rzeczoznawców” – powiedziała PAP Menia.



Obecny nowosądecki ratusz w stylu eklektycznym powstał w 1897 roku. Jego wnętrza zaprojektowano w stylu neorenesansowym i neobarokowym. Salę reprezentacyjną z kasetonowym stropem, w której umieszczono popiersia prezydentów, zdobią malowidła upamiętniające ważne wydarzenia w historii miasta.(PAP)



szb/ abe/ mag/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17