Nowe znaleziska na stanowiskach archeologicznych w Kazachstanie

Archeolodzy z Eurazjatyckiego Narodowego Uniwersytetu im. L. N. Gumilowa w Astanie, stolicy Kazachstanu, dokonali nowych odkryć na stanowiskach położonych na terenie obwodu akmolskiego w północnej części kraju, gdzie od dwóch lat prowadzą prace wykopaliskowe.W pobliżu wioski Aidarly naukowcy odnaleźli kurhan z epoki żelaza, a w nim grób sarmackiego wojownika, pochodzący z okresu III-IV w. p.n.e.Jak poinformował archeolog Sergazy Saken, kierujący pracami wykopaliskowymi, ciało mężczyzny ułożono tak, by jego głowa skierowana była w kierunku południowym, obok głowy pozostawiono dwa ceramiczne naczynia, a u stóp kolejne naczynie. Wśród znalezisk znajdują się też groty strzał, noże oraz kości złożonych w ofierze zwierząt.Podczas wykopalisk prowadzonych koło miejscowości Kenetkol naukowcy odnaleźli pod warstwą ziemi pozostałości osady z epoki brązu. Wśród znalezisk na stanowisku znajdują się fragmenty glinianych naczyń z ok. XIV w. p.n.e., zdaniem ekspertów charakterystyczne dla kultury Alakul, rozwijającej się w okresie ok. 2100-1400 r. p.n.e. w tej części Azji.Kultura Alakul była jedną z gałęzi ewolucyjnych kultury andronowskiej - archeologicznej kultury epoki brązu, rozwijającej się w II tysiącleciu p.n.e. i w początkach I tysiąclecia p.n.e. na terenach zachodniej Syberii i Kazachstanu.(PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17