Nowe odkrycia polskich archeologów na Bornholmie

„Dzięki użyciu skanera laserowego 3D Leica C10 z dokładnością do 1 mm udało się nam udokumentować już znalezione przedstawienia rytów naskalnych pochodzących z epoki brązu (1800-500 lat p.n.e.), zweryfikować domniemane oraz odkryć dotychczas nie znane” – poinformował PAP Janusz Janowski, kierownik Pracowni Skanerów 3D w IA.



Ekspedycja polskich naukowców odbyła się w połowie czerwca. Osiągnięte przez Polaków rezultaty były prezentowane następnie przed przedstawicielami rządu duńskiego, podczas uroczystego otwarcia ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej w Madsebbake.



„Zastosowanie skanera laserowego do dokumentowania rytów naskalnych jest pionierskim rozwiązaniem. Dotychczas nie stosowano go w tej roli na potrzeby archeologii” – dodaje Janowski.



Bliska współpraca z partnerami duńskimi będzie kontynuowana w najbliższych latach. W październiku na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Bornholms Museum dotyczące nie tylko trójwymiarowej dokumentacji zabytków, ale również innych prac badawczych.



Pracownia Skanerów 3D w Instytucie Archeologii UW jest największą i najbardziej wszechstronną polską jednostką akademicką, zajmującą się dokumentowaniem zabytków o najróżniejszych wielkościach, od artefaktów wielkości poniżej 1 cm, poprzez rzeźby, aż do zabytków architektury. (PAP)



szz/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17