Nowa wystawa "Kryptonim Legalizacja" w Muzeum Powstania Warszawskiego

Na wystawie, której głównym tematem są działania i techniki pracy legalizacyjnej Polskiego Państwa Podziemnego, znajdują się autentyczne obiekty z okresu II wojny światowej. Wśród nich fałszywe dokumenty osobowe i banknoty oraz pieczątki i matryce służące do podrabiania dokumentów. Widzowie mogą zobaczyć perfekcyjnie przygotowane fałszywki kart meldunkowych, świadectwa wykonania obowiązku kontrybucyjnego, kart pracy i kart żywnościowych lub przepustek nocnych.



"Dla jak największego bezpieczeństwa osób, które posługiwały się fałszywymi dokumentami, musiał być przygotowany cały ich komplet. Z tego powodu dla wzajemnego potwierdzania się fałszywek było przygotowywanych nawet dziesięć różnych typów dokumentów: poza dowodem osobistym, kenkartą, potrzebne były także metryki urodzenia czy chrztu, a nawet dokumenty świadczącego o zapłaconej kontrybucji lub przeprowadzonej szczepionki" - mówiła PAP historyk Katarzyna Utracka, jedna z autorek nowej ekspozycji. Podkreśliła, że fałszywe dokumenty wyrabiano nie tylko działaczom konspiracyjnym polskiego podziemia, ale również zagrożonym niemiecką eksterminacją Żydom.



Oprócz fałszywych dokumentów, z których niektóre można oglądać pod specjalnie przygotowanymi lupami, wystawa przedstawia pomysłowe skrytki i opakowania służące do przechowywania i przenoszenia tajnej poczty. W szklanej gablotce można obejrzeć np. wydrążoną laskę-skrytkę do przenoszenia tajnej dokumentacji lub bibularz, który choć na co dzień służył do osuszania papieru z atramentu, dla powstańców warszawskich zawierał plan ataku na Most Poniatowskiego 1 sierpnia 1944 r.



Kopie dokumentów pomniejszane były do wielkości kropki o średnicy 1 milimetra. Pozwalało to na przesyłanie dużej liczby informacji w sposób bardzo trudny do wykrycia. Dzięki powiększalnikowi, specjalnie skonstruowanemu na potrzeby ekspozycji, widzowie będą mogli odczytać jeden z tajnych dokumentów AK. Na wystawie są też multimedialne prezentacje, dzięki którym będzie można "odkrywać" utajnione w dokumentach postaci Polskiego Państwa Podziemnego.



Narrację wystawy stanowią losy konkretnych osób związanych z legalizacją, m.in. Mieczysława Chyżyńskiego "Pełki", Stanisława Jankowskiego "Agatona", Kazimierza Leskiego "Bradla" czy Piotra Biegańskiego "Pawła". Widzowie będą mogli wysłuchać wywiadów z osobami związanymi z działalnością legalizacyjną, a także obejrzeć fragmenty filmów dokumentalnych: "Dawno temu cichociemny. Stanisław Jankowski" w reż. Ludwika Perskiego i "Wielki człowiek małej grafiki" w reż. Beaty Hyży-Czołpińskiej o losach i artystycznej biografii Andrzeja Heidricha, który był twórcą polskich banknotów.



Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało dla zwiedzających repliki falsyfikatu banknotu o nominale 500 złotych potocznie nazywanego "góralem". Był to banknot najtrudniejszy do sfałszowania, a wykonywano go w Wielkiej Brytanii dla polskiego podziemia. Podrobione banknoty trafiały do Polski w zrzutach lotniczych np. żołnierze Armii Krajowej z okolic Piotrkowa Trybunalskiego zyskali w ten sposób ok. 15 mln zł.



"Wiele razy młodzi ludzie pytają nas, co charakteryzowało Polskie Państwo Podziemne, kim byli ludzie, którzy je tworzyli i dlaczego do dzisiaj są legendą? Ta wystawa pokazuje, że to byli ludzie, których można było zabić, ale nigdy zwyciężyć. Zawsze byli gotowi do tego, by służyć Polsce i potrafili - jak przekonają się widzowie wystawy - oszukiwać przerażającą machinę niemieckiego totalitaryzmu" - powiedział PAP Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które ekspozycję przygotowało wspólnie z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.



Wystawa "Kryptonim Legalizacja" nawiązuje również do obecnej działalności Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz nowoczesnych technik produkcji i zabezpieczania banknotów, druków akcyzowych i innych papierów wartościowych. Widzowie mogą się dowiedzieć, że najpopularniejsze techniki ich zabezpieczania przed ewentualnym fałszerstwem to np. offset, staloryt, typografia, hot-stamping i technika holograficzna (dwie ostatnie ze względu na zaawansowane technologie i koszty stosowane są w przypadku najwyższych nominałów i dokumentów takich jak paszporty i dowody rejestracyjne).



Nową ekspozycję w Muzeum Powstania Warszawskiego, której patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa, będzie można oglądać do 31 grudnia 2012 r. (PAP)



nno/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17