Niezwykłe lekcje historii PRL w Nowej Hucie

Lekcje odbywają się w ramach projektu "Podchody pod PRL".



Jak wytłumaczyła kierownik Muzeum PRL, które jest krakowskim oddziałem stołecznego Muzeum Historii Polski Jadwiga Emilewicz, młodzież (gimnazjaliści, licealiści) w trakcie swoistej gry, spaceru poznaje Nową Hutę. Przechodząc przez jej najstarsze części (m.in. Plac Centralny im. Ronalda Reagana, Al. Róż, Park Ratuszowy) zapoznają się jednocześnie z historią PRL.



"Projekt ma na celu popularyzację najnowszej historii Polski wśród młodych ludzi z pokolenia, które już historii nie uczy się prawie wcale. Na ogół młodzież stara się odseparować od otaczającego ją świata, wiecznie chodzi z odtwarzaczami założonymi na uszach. Naszą ideą jest, aby zaczęła przez nie słuchać czegoś innego niż muzyki. Mam nadzieję, że projekt jest na tyle atrakcyjny, iż uda to się osiągnąć" - powiedziała Jadwiga Emilewicz.



Uczniowie zostają zaopatrzeni w zestaw: odtwarzacz MP4 oraz książkę z zadaniami, mapą oraz informacjami o minionej epoce. W wędrówce po Nowej Hucie młodzieży towarzyszą historycy - np. prof. Antoni Dudek czy prof. Wojciech Roszkowski.



Jako pierwsza na trasę wyruszyła w czwartek grupa uczniów krakowskiego 11. LO. Zostali w ten sposób wyróżnieni, gdyż to oni pomogli w tworzeniu projektu. "Zależało nam bardzo, aby był on jak najbardziej komunikatywny, atrakcyjny dla młodego pokolenia. Dlatego naszą propozycję przedstawiliśmy miesiąc temu uczniom tej szkoły. Zgłosili oni szereg uwag, które staraliśmy się uwzględnić" - dodała kierownik krakowskiego oddziału Muzeum Historii Polski.



Projekt "Podchody pod PRL" realizuje Muzeum PRL przy wsparciu Fundacji Orange w ramach programu grantowego Akademia Orange, promującego innowacyjną edukację kulturalną. Partnerem projektu jest 11. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej mieszczące się w Krakowie-Nowej Hucie.



Muzeum PRL-u to krakowski oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie. Zostało powołane w 2008 r.; dotychczas zorganizowało kilka ekspozycji czasowych, m.in. "PROjekt hardKOR", oraz ścieżkę edukacyjną "Włóż buty, przyjdź do Huty". Realizowało także inscenizacje oraz gry uliczne poświęcone ważnym wydarzeniom z najnowszej historii Polski. (PAP)



rcz/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17