Nie rozstrzygnięto konkursu na projekt pomnika Armii Krajowej w Krakowie

Jury, złożone z 12 osób, przy współpracy rzeźbiarzy, architektów i urbanistów, uznało, że żadna z nadesłanych polskich i zagranicznych prac nie spełnia kryteriów artystyczno-ideowych, urbanistyczno-architektonicznych i techniczno-realizacyjnych regulaminu konkursowego.



„Jury konkursu nie przyznało nagrody żadnej z prac, która stanowić mogłaby jednoznaczną wytyczną dla realizacji pomnika AK w tak prestiżowej przestrzeni publicznej miasta, u stóp Wawelu, na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie. Żadna z prac nie spełniła oczekiwań sądu konkursowego i nie odpowiedziała w pełni na przesłanie ideowe zawarte w regulaminie konkursu tj. uzyskania spójnej koncepcji pomnika jako elementu rzeźbiarskiego z przestrzenią Ogrodu Pamięci Narodowej” – czytał w piątek w uzasadnieniu główny architekt miasta prof. Andrzej Wyżykowski.



Spośród pięciu wyróżnionych i nagrodzonych w piątek prac zwycięska zostanie wyłoniona za mniej więcej dwa miesiące. „Chcemy, aby jeszcze w tym miesiącu rozpoczął się konkurs zamknięty i zostało powołane nowe jury. Potem zorganizujemy spotkanie z autorami prac i szczegółowo omówimy ich koncepcje. Mamy nadzieję, że nasze uwagi pomogą im uszczegółowić ich koncepcje pod względem rzeźbiarskim i architektoniczno-urbanistycznym, tak by pomnik doskonale wpisywał się w krajobraz miejsca między Wawelem a Skałką” – powiedział PAP Wyżykowski.



Prace nadesłane na konkurs można oglądać w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. (PAP)



bko/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17