Najstarszy cmentarz z czasów rzymskich odkryto w Anglii

Odkrycia dokonano na stanowisku w mieście Cirencester (w czasach rzymskich noszącym nazwę Corinium), położonym w odległości 150 kilometrów na północny zachód od Londynu w hrabstwie Gloucestershire.Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w miejscu planowanej budowy odsłonili starożytny cmentarz, zawierający 40 grobów zawierających ludzkie szkielety oraz 4 pochówki kremacyjne.W jednym z grobów, należącym do dziecka, naukowcy z Archeologii Wzgórz Cotswold prowadzący wykopaliska odkryli ceramiczną karafkę, pochodzącą z okresu 70-120 r. n.e.Według ekspertów, groby z okresu rzymskiego odkryte w Cirencester są największym odkryciem archeologicznym w mieście w okresie ostatnich 40 lat.Wśród wydobytych na stanowisku przedmiotów znajdują się dwie niezwykłe bransolety z paciorków z zielonego szkła, koralików i elementów z miedzi.Odkryte szczątki zostaną zbadane w laboratorium, a artefakty będą poddane zabiegom konserwacyjnym, zanim zostaną umieszczone w Muzeum Wzgórz Cotswold w Cirencester. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17