Najstarsze sienniki świata

Już 77 tys. lat temu ludzie zamieszkujący południe Afryki sporządzali sienniki z lokalnych roślin. Co ciekawe, niektóre z tych roślin mają właściwości odstraszające komary i inne owady.



Archeolodzy już dawno dostrzegli, że sprzed ponad 70 tys. lat pochodzi również wiele innych śladów zaawansowanych zachowań wśród ludzi, na przykład rozwój technik obróbki kamienia, używanie ozdób z muszelek czy proste grawerunki na przedmiotach.



Najnowsze znaleziska pochodzą ze słynnej wśród archeologów jaskini Sibudu w KwaZulu-Natal w RPA. Znajdowano już w niej nastarsze łuki oraz igły świata (sprzed ok. 61 tys. lat) czy dowody stosowania kleju sprzed 71 tys. lat.



"Sienniki" (czy też "materace") z Sibudu są starsze o, bagatela, 50 tys. lat od najstarszych znanych dotąd podobnych "łóżek".



Archeolodzy z RPA, Niemiec i USA, pracujący pod kierunkiem Lyn Wadley z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu, odnaleźli wiele mat składających się ze zbitych, cienkich warstw traw, turzyc oraz innych roślin. Miały one powierzchnię od jednego do trzech m2.



Pochodzą one z okresu pomiędzy 77 tys. lat (a więc od najstarszego zasiedlenia jaskini) a 38 tys. lat. Zdaniem naukowców, takie sienniki mogły służyć rownież za dnia, jako miejsce wykonywania różnych prac. Od warstwy datowanej na 73 tys. lat archeolodzy zaczęli natrafiać na ślady okresowego palenia sienników.



Co ciekawe, składnikiem większości z nich były liście roślin z rodzaju Cryptocarya. Te suche, pokruszone liście działają odstraszająco na wiele owadów. Najczęściej powtarzały się liście jednego gatunku - Cryptocarya woodii. Roślina wykorzystywana jest również obecnie w lokalnej magii i tradycyjnej medycynie. Jeszcze dzisiaj sproszkowana kora drzewa służy do leczenia biegunki. Warstewki jej liści były cienkie jak kartki papieru.



Okazuje się, że ok. 58 tys. lat temu sienników zaczęło przybywać. Zdaniem badaczy jest to oznaka przyrostu ludzkiej populacji w owym czasie nie tylko w tym miejscu, ale również na innych obszarach Afryki.



Przed 50 tys. lat człowiek współczesny rozpoczął swoją wielką wędrówkę z Afryki, która być może doprowadziła do zniknięcia w Eurazji archaicznych form ludzkich, w tym neandertalczyka.(PAP)



krx/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17