Na wieżę kościoła św. Jana w Gdańsku wróci XVI-wieczny dzwon zegarowy

Jak poinformowała w poniedziałek PAP szefowa biura odbudowy gdańskiego kościoła św. Jana, Iwona Berent, odlany w 1543 roku spiżowy dzwon przeszedł konserwację i jest gotowy do umieszczenia w wieży. „Szukamy jeszcze tylko odpowiednich lin niezbędnych do wciągnięcia na górę ważącego około tony dzwonu” – wyjaśniła Berent, według której operacja powinna zostać przeprowadzona w tym tygodniu.Wykonany przez gdańskiego ludwisarza Andreasa Lange dzwon ma 89 cm wysokości i 1,23 m średnicy. Jak każdy klasyczny dzwon zegarowy, także ten nie posiada serca: dźwięk wydobywa się z niego dzięki uderzeniom zamontowanego obok młota.Dzwon zegarowy był pierwszym urządzeniem odmierzającym czas w kościele św. Jana. Pojawił się on na wieży świątyni w 1543 r. i służył do 1945 r., kiedy to – zdjęty z wysokości i czekający na przetopienie na broń - uniknął pożaru, który wybuchł w wieży wskutek działań wojennych. Po zakończeniu II wojny światowej ocalały dzwon zamontowano w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta. Gdy w 2001 r. na ratuszu pojawił się carillon, dzwon wrócił do kościoła, dla którego go odlano.Po ponownym zainstalowaniu w wieży kościoła św. Jana dzwon będzie mógł wybijać godziny, wspomagając tym samym pracę niedawno zamontowanych na niej czterech zegarów: kopii zniszczonych w 1945 r. czasomierzy pochodzących z XVII wieku. Odtworzone zegary mają miedziane tarcze o średnicy 4,2 m, zdobione wizerunkami Słońca o średnicy 2,1 m, które wyłożone są złotymi płatkami.Odtworzenie czterech zegarów oraz renowacja i montaż dzwonu zegarowego są przeprowadzone w ramach kończącego się właśnie remontu wieży kościoła św. Jana, który pochłonął 1,2 mln zł i był realizowany dzięki dotacjom z Unii Europejskiej.Kościół św. Jana wzniesiono w XIV wieku. W 1945 roku znajdująca się w historycznym centrum Gdańska świątynia została poważnie zniszczona. Nie odbudowywano jej ani nie przekazano Kościołowi, gmach funkcjonował jako swojego rodzaju symbol-pomnik. W latach 60. Janusz Morgenstern miał w jej zniszczonych wnętrzach nakręcić część zdjęć do filmu "Kolumbowie".Dopiero w 1991 roku państwo przekazało świątynię archidiecezji gdańskiej, a ta - cztery lata później - oddała obiekt w użytkowanie Nadbałtyckiemu Centrum Kultury, które od tego czasu powoli odbudowuje i restauruje zabytkowy kościół, wykorzystując jego surowe, pozbawione niemal wszelkiego wyposażenia i ozdób wnętrze do celów kulturalnych. W Centrum św. Jana (tak brzmi nazwa obiektu na użytek świeckich imprez) odbywają się liczne koncerty, wystawy i spektakle teatralne. Jednocześnie kościół pełni funkcje sakralne - w każdą niedzielę gromadzi się w nim na mszach św. Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. (PAP)aks/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17