Na Powiślu sąsiedzkie spotkanie w hołdzie powstańcom

Pomysłodawcą spotkania z sąsiadami na warszawskim Powiślu w rocznicę powstania był


Krzysztof Korczak. Planował je już w zeszłym roku, bo to wtedy spotkał jednego z mieszkańców kamienicy przy Dobrej 22/24, który miał zdjęcia z czasów powstania.



"Nie bardzo chciał mi pożyczyć, ale wybłagałem go. Pożyczał mi na tydzień. Następnego dnia zmarł. Gdybym tego dnia się u niego nie pojawił, tej wystawy by nie było" - opowiadał Korczak.



Na spotkaniu "Nasz dom, nasze Powiśle, nasze spotkanie", pojawiło się kilkadziesiąt osób, chwalili inicjatywę. "Dobrze, że się mówi, bo kiedyś nie można było mówić" - mówiła jedna z mieszkanek.



Po krótkim zapoznaniu się z fotografiami goście przeszli do pobliskiej kawiarni Wars i Sawa, gdzie wyświetlono film dokumentalny "Powstanie" reżysera amatora Rafała Pudereckiego. Obraz powstał w oparciu o wspomnienia dziadka stryjecznego autora. Zawierał on odważną tezę, według której powstania można było uniknąć. Temat wywołał burzliwą dyskusję o sensie i szansach Powstania Warszawskiego.



"W młodzieży narastało napięcie. Powstanie musiało wybuchnąć!" - powiedziała jedna z uczestniczek, która w powstaniu brała udział. Podobnych opinii było więcej, zwłaszcza wśród starszych uczestników. Młodsi wtórowali, ale jednocześnie zwracali uwagę na ogromne zniszczenia stolicy. "Chcielibyśmy zobaczyć Warszawę sprzed wojny" - mówił jeden z nich.



Na sąsiedzkim spotkaniu do późnego wieczora zaplanowano śpiewanie powstańczych pieśni, wspomnienia o rodzinie, znajomych, domu i dzielnicy z tamtego czasu, ale i czytanie wierszy Anny Świrszczyńskiej. "Autorka nie jest może bardzo znana, ale wiersze są poruszające i wstrząsające" - tłumaczył wybór poetki Korczak.(PAP)



lcz/ eku/ bk/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17