Na Jezioraku odnaleziono pozostałości mostu

Andrzej Pydyn wyjaśnił PAP, że wyjątkowość odkrycia polega na tym, iż jest to pierwszy odnaleziony tego typu most zbudowany przez Krzyżaków. "Na dodatek udało nam się ustalić datę powstania tego mostu, co pokazuje proces ekspansji krzyżackiej na Mazury" - powiedział PAP naukowiec.



Pobrane do analizy dendrochronologicznej próbki drewna dębowego datowane zostały przez prof. Tomasza Ważnego z Wydziału Sztuk Pięknych UMK na drugą połowę XIII w. Dwa z zachowanych pali pozwoliły na ustalenie daty ścięcia drzew wykorzystanych do ich konstrukcji.



"Wydaje się wysoce prawdopodobne, że most powstał zimą 1268/1269 roku, w czasie drugiego powstania Prusów przeciw Zakonowi (1260-1274). Do konstrukcji mostu wykorzystano głównie pale dębowe, ale przeprawę wzmacniano również palami wykonanymi z innych gatunków drewna, np. olchy i brzozy. Maksymalny rozstaw pali wynosi 3,5 m, wydaje się jednak bardziej prawdopodobne, że szerokość mostu wynosiła tylko ok. 2,5 m, a skrajne pale stanowiły przypory skośne" - wyjaśnił PAP archeolog.



Archeolodzy podwodni odnaleźli pozostałości mostu drewnianego w rejonie wyspy Wielka Żuława. Rzędy pali dębowych prowadziły z wyspy w kierunku północnym. Odkrycie to - zdaniem Pydyna - świadczy o tym, że wyspa Wielka Żuława pełniła istotną rolę w systemie militarnym państwa zakonnego, a znajdująca się na niej strażnica rycerska kontrolowała prowadzący z południa na północ szlak komunikacyjny wzdłuż jeziora Jeziorak w kierunku Elbląga.



"Znaleźliśmy też trochę przedmiotów średniowiecznych, np. siekierę. Przedmioty te zostaną teraz poddane konserwacji" - wyjawił Pydyn. Dodał, że pozostałości mostu zostały w dnie jeziora i nie będą z niego wyciągane. Pale sfotografowano i dla potrzeb naukowych będą wykorzystywane fotografie.



Badania na Jezioraku były prowadzone w ramach interdyscyplinarnego projektu pt. „Katalog grodzisk Warmii i Mazur”, finansowanego z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Na czele projektu stoi prof. Zbigniew Kobyliński z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. (PAP)



jwo/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17