Muzeum Powstania Warszawskiego chce upamiętnić cywilne ofiary zrywu

Projekt reżysera teatralnego Michała Zadary ma być mozaiką ułożoną z 33 tys. kamieni. Od 20 do 30 czerwca każdy może przynieść do Muzeum swój kamień, z którego powstanie pomnik upamiętniający cywilne ofiary Powstania Warszawskiego.



"W pewnym sensie jest to odpowiednik Grobu Nieznanego Żołnierza. Wspólnie z mieszkańcami Warszawy stworzymy symboliczny +grób nieznanego cywila+. I tak jak ludzie od zawsze nosili kamienie, by usypać groby swoich przodków, tak my przynieśmy te kamienie, by ułożyć symboliczny grób dla tych, którzy grobu nie mieli" - mówi pomysłodawca i autor pomnika Michał Zadara.



Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza tych, którzy mają w domu albo w ogrodzie biały, czarny, szary albo kremowy kamyk o średnicy ok. 3-5 centymetrów, by przynieśli je do Muzeum. Kamienie można przynosić do Muzeum (Park Wolności lub szatnia placówki) od 20 do 30 czerwca w godz. 10-18.



Do końca czerwca Zadara i jego zespół będą układać mozaikę w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie to powiększone do 60 m kw. zrobione podczas Powstania zdjęcie nieznanej warszawianki, która prawdopodobnie zginęła jako cywilna ofiara wojenna. Elementy mozaiki mają zostać później umieszczone w parku przy moście Poniatowskiego i będą widoczne z mostu.



"Portretem tej nieznanej warszawianki chcemy upamiętnić wszystkich cywilów, którzy zostali zabici podczas II wojny światowej, i którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim" - podkreśla dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.



Tytuł pomnika "Tu spoczywa nieznana mieszkanka Warszawy" został zaczerpnięty z wiersza Antoniego Słonimskiego pt. "Mogiła nieznanego mieszkańca Warszawy", w którym poeta domaga się symbolicznego grobu dla cywilnych ofiar wojennych. (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17