Muzeum Historyczne Miasta Krakowa pokazało najcenniejsze nabytki

Jak poinformował podczas prezentacji dyrektor muzeum, Michał Niezabitowski, w tym roku placówka wydała prawie 280 tys. zł na zakup zabytków. „Był to rok niezwykle dla nas udany” – powiedział dyrektor muzeum.



Wśród najbardziej wartościowych nabytków znalazł się pierścień z portretem Tadeusza Kościuszki, wykonany w 1792 r. przez Jana Regulskiego - złotnika króla Stanisława Augusta Poniatowskiego; XVII-wieczny srebrny kufel autorstwa złotnika Veita Kocha z przełomu XVI i XVII w.; biżuteria sprzed kilku wieków.



Spośród zakupionych obrazów muzeum przedstawiło zgromadzonym w Pałacu Krzysztofory m.in. pochodzący z pocz. XX w. pastelowy „Targ rybny” Artura Markowicza pokazujący czarne postacie w pobliżu portu; olejne dzieło „Krajobraz po burzy” Abrahama Neumana z I poł. XX w.; czy powstały w tym samym czasie pastel „Portret dziewczyny w stroju krakowskim. (Piękna Zośka)” Piotra Stachiewicza.



Muzeum zaprezentowało także brązową rzeźbę „Jan Kiliński” autorstwa rzeźbiarza żyjącego w XIX i XX w. Michała Stefana Korpala. Statuetka wysokości 50 cm jest odlewem w skali 1:1 będącym modelem pomnika Jana Kilińskiego z pocz. XX w. Odlew wykonał Instytut Odlewniczy w Krakowie na podstawie skanu 3D. (PAP)



bko/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17