Muzeum Bitwy pod Grunwaldem udostępniło publikacje o Tatarach

„Tworząc tę stronę internetową chcemy upowszechniać wiedzę o historii i kulturze polsko-litewskich Tatarów. Oddajemy w ten sposób hołd wielu pokoleniom wojowników tatarskich, którzy od czasów Grunwaldu brali udział we wszystkich potrzebach wojennych Rzeczypospolitej” – poinformował PAP historyk i współautor publikacji Sławomir Moćkun z grunwaldzkiego muzeum.



Na stronie znajdującej się pod adresem www.tatarzy.intermarium.eu można przeczytać m.in. książkę „Kuchnia tatarska. Historia w strawie zawarta”. Są w niej m.in. przepisy (np. na halmę czyli chałwę, czy aszurę tj. kompot z suszonych owoców) a także ogólne informacje o kuchni tatarskiej.



Kolejne udostępnione w sieci przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem pozycje o Tatarach to „Tatarzy pod Grunwaldem” oraz „Buńczuk w kolorze biało-czerwonym” – obie książki opowiadają o historii Tatarów i ich roli w historii polski.



Udostępniając w internecie książki o Tatarach muzeum podsumowuje w ten sposób ostatni rok swojej działalności, w którym historia Tatarów zajmowała szczególne miejsce. Muzealnicy m.in. zorganizowali zimą tatarski kulig, organizowali wycieczki szlakiem polskich Tatarów, organizowali warsztaty i wykłady poświęcone tej kulturze, urządzili międzynarodowe zawody historycznego łucznictwa konnego. W jednej z muzealnych sal stanęła także wykonana z silikonu postać chana Dżelal ed-Dina, który miał dowodzić Tatarami w bitwie z krzyżakami w 1410 roku.



Muzeum na upowszechnianie kultury Tatarów pozyskało środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Muzeum Historii Polski w ramach projektu "Patriotyzm Jutra". (PAP)



jwo/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17