MSZ: archiwalia dotyczące gen. Sosnkowskiego trafiły do CAW

"Dzięki staraniom Ambasady RP w Madrycie udało się ocalić materiały z prywatnego archiwum Komendanta Głównego Związku Walki Zbrojnej, Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych gen. Kazimierza Sosnkowskiego" - poinformowało w piątek PAP Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.



Według informacji MSZ, Podsekretarz Stanu w MSZ Bogusław Winid przekazał w piątek, 12 października do Centralnego Archiwum Wojskowego zestaw cennych archiwaliów.



W zbiorze znajdują się m.in. maszynopisy z artykułami wspomnieniowymi i naukowymi, kopie korespondencji generała, jego przekłady poezji oraz niewielki księgozbiór.



Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie posiada już w swoich zbiorach szeroką kolekcję dokumentów dotyczących generała. "To nie pierwsze archiwalia, które dzięki polskiej dyplomacji trafiły do kraju. MSZ od wielu lat aktywnie uczestniczy w sprowadzaniu historycznych dokumentów do Polski" - czytamy w informacji resortu.



Kazimierz Sosnkowski urodził się 19 listopada 1885 w Warszawie, zmarł 11 października 1969 w Arundel w Kanadzie. Był Wodzem Naczelnym i zastępcą prezydenta Rządu RP na Uchodźstwie, szefem gabinetu tegoż rządu. Był założycielem Związku Walki Czynnej i komendantem Związku Walki Zbrojnej. Uznawany był za jednego z najbardziej zasłużonych i najlepiej znanych na Zachodzie polskich działaczy okresu II wojny światowej. Używał pseudonimów "Godziemba", "Baca", "Józef", "Józef Godziemba".



Sosnkowski był przeciwnikiem wywołania Powstania Warszawskiego. Gdy do tego doszło, wbrew jego zdecydowanemu sprzeciwowi, zabiegał o pomoc aliancką dla powstania. Nie mogąc uzyskać jej oficjalnie zarzucił zachodnim aliantom złamanie umów sojuszniczych. 30 września 1944 pod naciskiem Winstona Churchilla został zdymisjonowany ze stanowiska Naczelnego Wodza.



W listopadzie 1944 opuścił Wielką Brytanię i zamieszkał w Kanadzie. Został pochowany na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency pod Paryżem. W 1992 r. urnę z jego prochami sprowadzono do Polski i złożono w podziemiach archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie. (PAP)



abe/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17