Mija rocznica pierwszej akcji pomocy więźniom Auschwitz

19 grudnia 1940 roku metropolita Sapieha przesłał oświęcimskim księżom: Władysławowi Grohs de Rosenburgowi i Rudolfowi Schmidtowi, list do komendanta obozu Rudolfa Hoessa. Zwracał się w nim o pozwolenie na odprawienie w Boże Narodzenie nabożeństwa dla więźniów-katolików.



Duchowni spotkali się z Hoessem. Komendant Auschwitz nie udzielił zezwolenia na odprawienie nabożeństwa. Nie przewidywał tego regulamin obozu. Zgodził się natomiast na sporządzenie i przesłanie około 6 tysięcy jednokilogramowych paczek żywnościowych dla wszystkich więźniów. Paczki, jako bezadresowe, polecił przesłać pocztą.



Natychmiast po uzyskaniu zezwolenia księża rozpoczęli zbiórkę pieniędzy i darów od mieszkańców Oświęcimia i okolic. Z uzyskanych datków i funduszu przeznaczonego na ten cel przez księcia arcybiskupa Adama Sapiehę, sporządzono paczki i sukcesywnie przesyłano je pocztą do obozu. Niektórzy więźniowie otrzymywali je jeszcze po Nowym Roku.



Ks. Władysław Grohs de Rosenburg był w kolejnych latach mocno zaangażowany w pomoc więźniom, a także w działalność ruchu oporu. Pod pseudonimem „Feliks Skarga" pełni funkcję kapelana okręgu śląskiego Armii Krajowej. Prowadził między innymi akcje charytatywne dla więźniów Auschwitz. Za działalność konspiracyjną był dwukrotnie aresztowany przez Gestapo: w lipcu 1942 oraz 10 listopada 1944 roku. Trafił do Auschwitz, a następnie do Mauthausen. Tam doczekał wolności. Zmarł w 1977 roku.



Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć ponad 40 podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i obywateli innych krajów. (PAP)



szf/ mlu/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17