Mieszkańcy Afryki gustowali w nabiale już 7 tys. lat temu

Jeszcze ok. 10 tys. lat temu obecna Sahara była miejscem dość wilgotnym i zielonym. Jej dawni mieszkańcy, ludy zbieracko-myśliwskie, prowadzili półosiadły tryb życia. Polowali i zbierali dzikie zboża, korzystali też z naczyń. Później (mniej więcej 7 - 5 tys. lat temu), gdy cała okolica stała się bardziej sucha, ludzie przestawili się na wędrowny, pasterski tryb życia. Świadczą o tym szczątki kości bydła - krów, kóz i owiec, znajdowane w miejscach dawnych obozowisk, w jaskiniach czy na brzegach rzek.



Udomowione zwierzęta były dla dawnych ludzi najwyraźniej bardzo ważne - świadczą o tym choćby rysunki i ryty na skałach, jakie znajduje się w Afryce. Często widać na nich zwierzęta, m.in. bydło, znane są również rysunki przedstawiające sceny dojenia. Do tej pory nie było jednak bezpośredniego dowodu, że bydło trzymano ze względu na mleko.



Podejrzenie to potwierdziło się dzięki badaniu śladów związków organicznych, jakie wniknęły między pory glinianych naczyń sprzed ok. 7 tys. lat. Naczynia te znaleziono w rejonie Tadrart Akakus w Libii.



Korzystając z analiz chemicznych i izotopowych, naukowcy z Wielkiej Brytanii, Włoch, USA i RPA zbadali zachowane na naczyniach ślady kwasów tłuszczowych. Stwierdzili, że aż połowy naczyń używano do przygotowywania pokarmów zawierających mleczny tłuszcz.



"Przecież wiemy, jak ważne były dla neolitycznych mieszkańców Europy produkty takie, jak mleko, ser, jogurt i masło, które można systematycznie pozyskiwać od zwierzęcia przez całe jego życie. Niesamowicie jest znaleźć dowód, że liczyły się one również dla prehistorycznych mieszkańców Afryki" - zauważa Julie Dunne, chemik z University of Bristol.



Wyniki badania nie tylko uzupełniają wiedzę nt. zmian diety dawnych mieszkańcow Sahary czy dowodzą ich umiejętności pasterskich. Pomagają także zrozumieć ewolucję genu nietolerancji laktozy, który - jak się wydaje - wykształcił się u prehistorycznych ludzi w momencie, gdy zaczęli się odżywiać produktami z mleka. Gen ten obecny jest u Europejczyków i u części mieszkańców Afryki Środkowej. Jego obecność stanowi potwierdzenie dla teorii, zgodnie z którą ok. 8 tys. lat temu ludzie razem z bydłem migrowali z Bliskiego Wschodu na wschód Afryki. (PAP)



zan/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17