Marsz w rocznicę pogromu kieleckiego

Marsz zorganizowało Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Jego prezes Bogdan Białek pokreślił na wstępie uroczystości, że wśród obecnych są i Polacy różnych wyznań, i Żydzi z Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych. W uroczystościach uczestniczył m.in. ambasador Izraela Zvi Rav-Ner; konsul z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie Benjamin Ousley Naseman; naczelny rabin Krakowa Boaz Pash; współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów o. Wiesław Dawidowski; przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu Anna Drabik; przewodniczący wspólnoty Żydów kieleckich w Izraelu Jakov Kotlicki, muzułmanin, dyrektor Szkoły Nauk Sufich Andrzej Saramonowicz.„Od lat gromadzimy się tutaj 4 lipca, aby wspomnieć ofiary tej zbrodni. Aby wspomnieć ludzi, którzy nierzadko cudem ocaleni, znaleźli kres swoich marzeń, swoich nadziei i swego życia na naszej ziemi. Ciągle się toczą jakieś spory jeszcze, czy to był prowokacja, czy nie. Niech się toczą, my wiemy jedno: 66 lat temu kielczan zabili innych kielczan” – powiedział Białek.Jego zdaniem wspominanie tamtego czasu służy także skoncentrowaniu się na teraźniejszości i przemyśleniu niechęci i wrogości, które wciąż są w nas.„Spotykamy się jak co roku by zamanifestować swój stosunek do drugiego człowieka i do prawdy. Wierzę, że jak co roku ten marsz będzie dla nas powodem do refleksji i zastanowienia się nad sobą samym i nad światem” – powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski, witając gości oraz kielczan.Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem Menory, gdzie oddano cześć 24 tysiącom Żydów kieleckich zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Zapalono znicze i odmówiono modlitwę żydowską, muzułmańską i chrześcijańską.Następnie uczestnicy Marszu Milczenia i Modlitwy udali się w miejsce, gdzie stoi budynek po dawnej synagodze, by przed Memoriałem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata złożyć hołd mieszkańcom Kielecczyzny, którzy za uratowanie Żydów otrzymali ten tytuł.


Odsłonięte zostały kolejne tabliczki z nazwiskami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Są to Honorata i Wojciech Mucha z Bronowa, Maria i Andrzej Gałęziowscy z Włoch koło Pińczowa, Zofia Bania z Włoch koło Pińczowa oraz Leon Śliwiński z Kielc."Nie chcemy przysłaniać zbrodni pogromu, wspominając Sprawiedliwych. Ale nie możemu, wspominając pogrom, nie pamiętać o Sprawiedliwych. I nie możemy, pamiętając o Sprawiedliwych, nie pamiętać o pogromie" - zaznaczył Białek.Stowarzyszenie im. Jana Karskiego uhonorowało przewodniczącego Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Katowicach Włodzimierza Kaca oraz pastora Janusza Daszutę z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Kielcach medalem Vir Bonus, przyznawanym za dokonania, postawę życiową i niezłomność charakteru w dziele pojednania chrześcijańsko-żydowskiego.Pod kamienicą przy ul. Planty 7/9, gdzie doszło do zbrodni, w hołdzie ofiarom pogromu ustawiono 42 puste krzesła z nazwiskami zamordowanych. Białek przypomniał, że po pogromie kieleckim rozpoczął się exodus polskich Żydów.W tym miejscu dziewczyna, która przedstawiła się jako kielecka licealistka powiedziała, że wie – tak jak wielu jej rówieśników – co się stało w 1946 roku i dlaczego. „To stało się przez nienawiść i ja, jako młoda osoba mogę tylko powiedzieć, że postaram się zbudować taką przyszłość, żeby tej nienawiści było jak najmniej” – oznajmiła.Uroczystości miały zakończyć się nad grobem ofiar pogromu na Cmentarzu Żydowskim, ale marsz przerwała gwałtowna burza i ulewa. Patronat honorowy nad obchodami objął pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski.Zgodnie z ustaleniami IPN, w czasie pogromu kieleckiego zginęło 37 osób narodowości żydowskiej (35 zostało rannych) i troje Polaków. Tego dnia w Kielcach i okolicach miały miejsce również inne zajścia, w których pokrzywdzonymi stali się obywatele narodowości żydowskiej. Na tle rabunkowym zamordowano mieszkankę Kielc pochodzenia żydowskiego Reginę Fisz i jej kilkutygodniowe dziecko.Kielecki pogrom w 1946 r. sprowokowała plotka o uwięzieniu przez Żydów chrześcijańskiego chłopca i rzekomym dokonaniu na nim rytualnego mordu. Dziewięć z dwunastu osób (w większości przypadkowych), oskarżonych o masakrowanie Żydów skazano w pospiesznym, pokazowym procesie na śmierć i stracono.Wobec nie znalezienia podstaw do oskarżenia kogokolwiek za udział w pogromie Żydów w Kielcach miejscowa delegatura Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie w 2005 roku umorzyła śledztwo w tej sprawie.(PAP)agn/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17