Małopolskie: studenci UJ inwentaryzują groby wojenne

Jak poinformowała we wtorek Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody małopolskiego, przez najbliższe dwa tygodnie grupa 13 studentów historii zajmie się inwentaryzowaniem grobów wojennych w gminach: Wietrzychowice, Żabno, Radłów, Lisia Góra, Wierzchosławice, Tarnów, Skrzyszów, Wojnicz, Ryglice.



Młodzi ludzie wykonują to zadanie podczas letnich obozów naukowych. Dzięki ich pracy w internetowej bazie grobów wojennych obejmującej Małopolskę jest już ponad 500 opisów.



Wcześniej, na początku lipca, grupa 16 studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prowadziła inwentaryzację cmentarzy i grobów wojennych na terenie powiatu brzeskiego.



Prowadzoną od czterech lat inwentaryzację finansuje wojewoda małopolski - w tym roku na ten cel zarezerwowano 20 tys. zł. Wciąż pozostały jeszcze do udokumentowania obiekty na terenie powiatów: dąbrowskiego, proszowickiego, miechowskiego, olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego oraz część powiatu krakowskiego.



Studenci nie tylko inwentaryzują mogiły wcześniej znane, ale dzięki rozmowom z mieszkańcami często odkrywają zapomniane żołnierskie groby.



Pomysłodawcą utworzenia Internetowej Bazy Grobów Wojennych był były wojewoda małopolski Jerzy Miller. Punktem wyjścia do jej stworzenia był wykaz prowadzony od kilkudziesięciu lat w urzędzie wojewódzkim. Materiały archiwalne oraz dane sprzed wielu lat wymagały jednak weryfikacji i uzupełnienia.



W internetowej bazie www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne zobaczyć można opatrzone fotografiami opisy miejsc pochówków, poznać liczbę poległych, ich narodowość, personalia oraz daty śmierci, a tam gdzie było to możliwe do ustalenia - także przynależność do formacji bojowych i stopnie wojskowe. Niekiedy też zamieszczono krótkie informacje na temat okoliczności śmierci żołnierzy oraz historie miejsc pochówku.(PAP)



rgr/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17